Kolejne zmiany w Polskim Ładzie. Rząd idzie przedsiębiorcom na rękę, ale tylko częściowo

Firma Państwo Podatki Dołącz do dyskusji (92)
Kolejne zmiany w Polskim Ładzie. Rząd idzie przedsiębiorcom na rękę, ale tylko częściowo

Będzie można zmienić formę opodatkowania za 2022 r. – potwierdził na dzisiejszej konferencji wiceminister finansów Artur Soboń. Najwyraźniej rządzący postanowili przychylić się do niektórych rozwiązań proponowanych przez przedsiębiorców i księgowych. Ale tylko częściowo. 

Reforma Polskiego Ładu przyniesie znaczące zmiany. Największą ma być obniżka PIT z 17 do 12 proc. Oprócz tego rządzący planują również likwidację ulgi dla klasy średniej czy zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców, którzy jako formę opodatkowania wybrali podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych czy kartę podatkową.

W związku ze zmianami pojawiło się jednak pytanie, czy przedsiębiorcy będą mogli ponownie zdecydować o formie opodatkowania. Wybierając ją na początku roku (czyli pozostając przy dotychczasowej formie lub dokonując zmiany) nie byli świadomi, że rządzący wprowadzą tak poważne zmiany. Nie powinno zatem dziwić, że zarówno organizacje reprezentujące przedsiębiorców apelują do rządu, by zmiana formy opodatkowania w trakcie 2022 r. była możliwa.

Początkowo Ministerstwo Finansów wykluczało taką opcję. Wiceminister Soboń dopuszczał możliwość zmiany formy opodatkowania, ale jedynie przy rozliczeniu rocznym. Taka opcja nie była jednak wystarczająco atrakcyjna dla bezpośrednio zainteresowanych.

Warto również wspomnieć, że zmiany postulowali także księgowi i biura rachunkowe. Wśród proponowanych rozwiązań znalazła się m.in. uproszczona składka zdrowotna w stałej wysokości – co miało ułatwić rozliczenia zarówno księgowym jak i przedsiębiorcom (chociaż jest to jednocześnie rozwiązanie potencjalne niebezpieczne – z różnych powodów). Oprócz tego księgowi proponowali też wydłużenie terminu wniosku o zwrot nadpłaconych składek czy zmniejszenie składki za osoby współpracujące.

Będzie można zmienić formę opodatkowania za 2022 r. Ale dopiero w rozliczeniu rocznym

Wiceminister Soboń podsumował prace w ramach konsultacji społecznych – twierdząc, że czas konsultacji został wykorzystany maksymalnie. Wiceminister przedstawił zatem nowe propozycje ze strony rządu.

Przedsiębiorcy będą mogli na nowo wybrać formę rozliczenia opodatkowania – ale wyłącznie na skalę podatkową. Przedsiębiorcy, którzy obecnie są na ryczałcie lub są opodatkowani podatkiem liniowym, będą mogli przejść na opodatkowanie na zasadach ogólnych w rozliczeniu rocznym, do 30 kwietnia 2023 r. (termin rozliczenia zostanie ujednolicony). Co jednak interesujące, w przypadku ryczałtowców, jak dodał wiceminister,

Ci którzy nie chcą wstecz zmieniać sposobu opodatkowania, tylko chcą zrobić to od 1 lipca, i w zaliczkach rozliczać się w inny sposób, przejść z ryczałtu na skalę, ci przedsiębiorcy będą mieli taką możliwość do 20 sierpnia 2022. (…) Będą oni prowadzić księgi, w taki sposób, jaki wybrali na początku roku. Drugie pół roku będą mogli prowadzić je w oparciu o zmianę, którą dokonali.

Naprawdę dobra wiadomość dla przedsiębiorców jest natomiast taka, że rząd likwiduje konieczność składania wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Zwrot będzie następować automatycznie.

Jak zapowiedział wiceminister, projekt może jednak jeszcze ulegać korektom – tym samym nie wiadomo, czy to ostateczna wersja reformy.