Przedsiębiorca nie musi opłacać chorobowego do ZUS, ale zazwyczaj i tak warto to robić

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Przedsiębiorca nie musi opłacać chorobowego do ZUS, ale zazwyczaj i tak warto to robić

Przedsiębiorcy zazwyczaj nie chorują. Głównie dlatego, że zaprzestanie pracy oznacza u nich dużo mniejsze zarobki. Wielu z nich zastanawia się więc, czy jest sens przystępowania do dobrowolnego ubezpieczenia. Chorobowe przedsiębiorcy ma swoje plusy oraz minusy.

Prowadząc działalność gospodarczą, co do zasady przedsiębiorca musi opłacać składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Te emerytalne czy rentowe są obowiązkowe i nie można się od nich uwolnić. Jednak to od samego przedsiębiorcy zależy, czy przystąpi do ubezpieczenia chorobowego.

Wiele osób prowadzących firmę uważa, że składki do ZUS już są wysokie, dlatego kusząca może być dla nich perspektywa rezygnacji z chociaż jednej składki. Warto jednak wiedzieć, o jakich oszczędnościach w skali miesiąca jest mowa.

Chorobowe przedsiębiorcy to koszt 87,05 złotych miesięcznie. Z jednej strony to dodatkowy koszt, a z drugiej pewna pomoc w razie choroby

Składka na ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy wynosi 2,45% podstawy wymiaru składki. W 2022 roku wysokość składek ustalana jest od kwoty 3 553,20 złotych, co oznacza, że miesięcznie ubezpieczenie chorobowe kosztuje przedsiębiorcę 87,05 złotych.

Oznacza to, że łącznie składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy wynoszą w 2022 roku albo 1 211,28 złotych, jeżeli przedsiębiorca przystąpi do chorobowego albo 1 124,23 złote, jeżeli zdecyduje się nie korzystać z tego ubezpieczenia. Różnica nie jest więc duża, a ta dobrowolna składka ma kilka zalet.

Przede wszystkim w momencie, gdy przedsiębiorca zachoruje, to może liczyć na zasiłek chorobowy. Warto jednak wiedzieć, że aby o taki się starać, trzeba opłacać tego typu składkę przez minimum 90 dni. Jeżeli zdarzy się tak, że ktoś przystąpi do dobrowolnego chorobowego i zachoruje przed tym okresem wyczekiwania, to nie otrzyma żadnej kwoty z ZUS, nawet jeżeli miał opłacone składki.

Zasiłek chorobowy nie jest wysoki, ale zawsze to więcej niż nic. Opłacanie chorobowej pozwala też na obniżenie składek, które trzeba zapłacić

Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na opłacanie składek do ZUS od minimalnej podstawy wymiaru składek, to zasiłek chorobowy nie będzie wysoki. Jednak warto pamiętać, że skoro składka wynosi 87,05 złotych, to nie należy spodziewać się cudów. W 2022 roku dzienna kwota wynosi około 80 złotych brutto na dzień, co daje około 70 złotych netto. Nie są to kwoty wysokie, ponieważ przy miesięcznej chorobie daje to zaledwie około 2 100 złotych, jednak zawsze jest to i tak więcej niż nic, jeżeli ktoś takiej składki nie opłaca.

Dodatkową ulgą dla przedsiębiorcy, który opłaca dobrowolne chorobowe, jest możliwość pomniejszenia składki na ubezpieczenia chorobowe proporcjonalnie do tylu dni, na ile było wystawione zwolnienie lekarskie.

Oznacza to, że jeżeli ktoś chorował np. od 1 do 20 lipca, to za ten miesiąc będzie opłacać składki na ubezpieczenia społeczne do ZUS nie od kwoty 3 553,20 złotych, lecz od niższej podstawy, wyliczanej w następujący sposób:

  • 3 553,20 zł należy podzielić przez 31 dni lipca, co daje kwotę 114,62 zł na dzień,
  • 114,62 zł należy pomnożyć przez liczbę dni choroby: 114,62 zł x 20 dni = 2292,40 złotych, a następnie tę kwotę odjąć od podstawy wymiaru: 3553,20 zł – 2292,40 zł = 1260,80 zł.
  • Składki na ubezpieczenia społeczne będą opłacane od kwoty 1260,80 zł. Oznacza to, że zamiast 1 211,28 zł, przedsiębiorca będzie musiał wpłacić do ZUS w ramach ubezpieczeń społecznych kwotę 429,81 zł. Zaoszczędzi w ten sposób 781,47 zł.

Oczywiście, jeżeli przedsiębiorca będzie chorował cały miesiąc, to wtedy składek do ZUS za ubezpieczenia społeczne nie będzie płacił w ogóle. Oznacza to, że oprócz zasiłku chorobowego w wysokości około 2 100 złotych, zaoszczędzi też 1 211,28 złotych, których nie będzie musiał wpłacić do ZUS. Razem daje to kwotę 3 211,28 zł.

Nadal nie są to kwoty wielkie, które pozwalają na spokojne przeżycie miesiąca podczas choroby, jednak stanowią one jakąkolwiek pomoc w trudniejszym momencie. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić czy warto opłacać składkę na ubezpieczenie chorobowe i każdy prowadzący firmę będzie musiał odpowiedzieć sobie na to samemu.