Uważasz ubezpieczenie OC z przykry i kosztowny obowiązek? Błąd. Przed czym chroni OC komunikacyjne?

Lokowanie produktu Moto Dołącz do dyskusji
Uważasz ubezpieczenie OC z przykry i kosztowny obowiązek? Błąd. Przed czym chroni OC komunikacyjne?

Ubezpieczenie OC może być postrzegane jako przykry i do tego kosztowny obowiązek, zwłaszcza w momencie zapłaty. Pewnie wynika to z nieznajomości faktów, ale jedno jest pewne – ubezpieczenie OC naprawdę ratuje skórę niejednemu kierowcy.

Mimo że w ostatnich miesiącach ubezpieczenia OC tanieją, w dalszym ciągu jest to spory wydatek dla domowego budżetu. W każdym razie taka funkcjonuje obiegowa opinia na ten temat. Obowiązkowe OC jest koniecznością nielubianą przez posiadaczy samochodów. W rzeczywistości jednak wydatek staje się dużo bardziej akceptowany, gdy zobaczymy, jakie wiele możemy stracić na jego nieposiadaniu. I wcale nie chodzi tu o kary finansowe z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Rozłożenie ubezpieczenia OC na czynniki pierwsze pomoże zrozumieć kilka ważnych aspektów pokazujących, że w rzeczywistości ubezpieczenie po prostu ratuje nas od dość wysokich kosztów. I nie koniecznie związanych z zadośćuczynieniem czy odszkodowaniem, ale tych bardziej prozaicznych.

Co obejmuje OC samochodu?

Polisę OC musi mieć każdy zarejestrowany pojazd, nawet ten nieużywany, który miesiącami stoi w garażu lub na parkingu. Ubezpieczenie OC, wyjaśniając bardzo ogólnie, jest to ubezpieczenie, które chroni przed odpowiedzialnością cywilną. Te wykupywane dla samochodu związane jest tylko i wyłącznie z pojazdem. Oznacza to, że bez względu na to kto prowadzi pojazd, ubezpieczenie nie zostanie wyłączone. Jest to o tyle ważne, gdyż gwarantuje użytkownikom ruchu, że nie zostaną pozbawieni ochrony. Oczywiście dotyczy to tylko ofiar kolizji.

Posiadanie polisy OC chroni kierującego pojazdem przed roszczeniami ze strony ewentualnych poszkodowanych w sytuacji, której konsekwencją jest uszczerbek na zdrowiu, utrata zdrowia, uszkodzenie ciała lub śmierć poszkodowanego. Obejmuje również uszkodzenie bądź utratę mienia. Sytuacje te nie muszą mieć miejsca w ruchu drogowym, ale też np. podczas postoju (a nawet garażowania), wsiadania i wysiadania z pojazdu, bądź jego załadunku albo rozładunku. Polisa OC chroni też pasażerów jadących ze sprawcą wypadku.

Co obejmuje OC w zakresie szkód na mieniu?

Biorąc pod uwagę statystykę, większość z nas ubezpieczenie OC wykorzysta w bardzo prozaicznych, na pierwszy rzut oka sytuacjach. Mowa oczywiście o drobnych stłuczkach, otarciach lub innych uszkodzeniach. Udostępnienie naszej polisy właściwie kończy zainteresowanie sprawą. Uwalnia nas również od przykrego obowiązku pokrywania kosztów naprawy uszkodzonego samochodu. Wypłatą zajmuje się ubezpieczyciel, podobnie jak prowadzeniem całego postępowania likwidacji szkody.

Tak błaha sytuacja pokazuje jak ważne jest ubezpieczenie OC. Jego brak powodowałby, że całość postępowania spadałaby na nas. Samodzielnie musielibyśmy prowadzić korespondencję z poszkodowanym, ustalać i kwestionować poniesione przez niego koszy lub, co gorsza samodzielnie organizować naprawę samochodu. Obciążałyby nas również wszystkie koszty korespondencji, czasami również biegłych. Do kosztów własnych dochodziłyby również koszty naprawy drugiego auta, a te mogą w przypadku niektórych modeli być wręcz absurdalne. Do tego te koszty mogłyby być po prostu zawyżone, a my jako nieprofesjonaliści nie mielibyśmy możliwości ich wiarygodnego sprawdzenia.

Niektóre ubezpieczenia OC obejmują znacznie więcej

Oczywiście zakres ubezpieczenie OC nie kończy się jedynie na naprawie samochodu poszkodowanego. Wybierając ofertę, warto przyjrzeć się dodatkowym zakresom, które nie kojarzą się ze standardowym OC. Oferta ubezpieczycieli jest coraz bogatsza. Do podstawowego ubezpieczenia dodawany jest pakiet, który wcześniej wymagał dopłaty. Przeglądając ofertę ubezpieczycieli, możemy w standardowej polisie OC znaleźć np. Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Takie ubogacone OC oferuje m.in. LINK4. Jest to o tyle ważne, gdyż w przypadku szkody ubezpieczyciel po prostu nie pozostawi nas samym sobie, a w większości przypadkach właśnie tak jest, jeżeli nie mamy wykupionych dodatkowych usług.

Zapewnienie transportu i holowania jest dość istotne zarówno dla strony, która uległa wypadkowi, jak i tej, która wypadek spowodowała. Pomoc doświadczonych konsultantów przeprowadzi nas przez wszystkie kroki, jakie po kolizji powinniśmy podjąć, żeby zabezpieczyć interes swój oraz poszkodowanego. Stres związany z kolizją, nawet najmniejszą powoduje, że po prostu tracimy głowę. Dobry i solidny ubezpieczycieli będzie wtedy na wagę złota.

Artykuł powstał we współpracy z LINK4