Jeśli lubisz gromadzić pamiątki z wakacji, to sprawdź, czego nie wolno przywozić do Polski.
Czy odwiedzając ciekawe miejsca lub wracając z wyjazdów, zdarzało się Wam przywozić pamiątki z wakacji? Przyznam, że od lat zbieram magnesiki na lodówkę z widokami lub ciekawymi elementami przypominającymi mi o miejscach, które odwiedziłem. Lubię też przywieźć drobniaki i banknoty z egzotycznych krajów. A czy wiecie, czego nie wolno przywozić do Polski?
Co roku słyszymy po okresie wakacyjnym, że służby celne zatrzymały ludzi, którzy przywozili zabronione artefakty, pamiątki wykonane z zabronionych materiałów, czy też wręcz żywe, egzotyczne zwierzęta, których przywóz jest zakazany. O przemycie z premedytacją różnych dóbr tylko wspomnę.
Warto wiedzieć, czego nie wolno przywozić do Polski, a także do Unii Europejskiej. Prócz przepadku mienia można zapłacić słoną karę, a nawet zostać aresztowanym. Niefrasobliwość lub niewiedza nie zwalnia od przestrzegania przepisów prawa, które w wielu przypadkach jest srogie.
Będąc w miejscowościach turystycznych, zapewne wielu z naszych czytelników doświadczyło nagabywania przez sprzedawców, którzy chcieli wcisnąć pamiątki, rękodzieło, a nawet prawdziwe „antyki”. Prócz kiczowatych rzeźb z gipsu, drewna, czy metalu, paciorków, bibelotów często oferowane są „spod lady” ikony, obrazy, manuskrypty i rysunki starsze niż 50 lat o wartości wyższej niż 15 000 EUR, które nie należą do ich twórców, litografie, ryciny, artefakty archeologiczne, książki mające powyżej 100 lat, książki o wartości powyżej 50 000 EUR, zdjęcia mające powyżej 50 lat i wartość wyższej niż 150 000 EUR, mapy starsze niż 200 lat.
Na cenzurowanym są rośliny i zwierzęta prawnie chronione na terenie Polski i Unii Europejskiej. Nie mogą to być nie tylko żywe zwierzęta, ale wszelkie wyroby wykonane z ich części ciała, w tym całe wypchane okazy. Kość słoniowa, pióra dzikich ptaków, wełna chronionych gatunków, skórzane buty, portfele, torebki, a także muszle, elementy koralowców, butelki wódki z kobrą lub grzechotnikiem w środku, a nawet drewno tropikalne czy leki lub kosmetyki wykonane na bazie tłuszczu dzikich zwierząt, kawioru mogą skutkować kłopotami.
Tego typu pamiątki z wakacji zostaną zarekwirowane przez służby celne, a wwożącym grozi za takie przestępstwo kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Zabronione jest kategorycznie przewożenie środków odurzających. Dlatego lepiej nie mieć ich przy sobie, a także wystrzegać się przewożenia grzecznościowego dowolnych przedmiotów, pakunków lub pamiątek. Zazwyczaj ktoś ma nadbagaż i tylko prosi o wniesienie do samolotu lub przewiezienie prezentu komuś, kto go odbierze w porcie docelowym. To zazwyczaj kończy się tragicznie, wystarczy przeczytać wspomnienia osób, które spędziły co najmniej kilka lat w najgorszych więzieniach Azji. Lepiej nie ryzykujcie.
A co można przewieźć w ramach granic EU? Można mieć na własny użytek 800 papierosów, 400 cygaretek, 200 cygar, 1 kg tytoniu, 10 litrów wyrobów spirytusowych, 20 litrów wina alkoholizowanego, 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego), 110 litrów piwa i gotówkę do 10 000 EUR. Spoza Unii Europejskiej można przywieźć do 200 papierosów, 50 cygar, 250 g tytoniu, 1 litro napojów spirytusowych, 4 litry wina, 16 litrów piwa.
Dodatkowo można wwieźć 3 sztuki „pałeczek deszczowwych”, czyli instrument muzyczny, który został zrobiony z wysuszonych łodyg kaktusa. Do 125 g kawioru z ryb jesiotrokształtnych w oznakowanym opakowaniu. Torebki, buty i inne wyroby z krokodyli w ilości 4 sztuk na osobę, ale tylko jeśli nie są to wyroby z aneksu A Konwencji Waszyngtońskiej, a także nie jest to mięso i trofea myśliwskie. 3 Sztuki muszli skrzydelnika olbrzymiego, do 4 martwych pławikoników, 3 muszle przydaczni.
Mamy nadzieję, że te informacje przydadzą się naszym czytelnikom, a jeśli wśród ich bliskich jest ktoś, kto wyjeżdża na egzotyczną wycieczkę, to lepiej przypomnijcie, co może przywieźć jako pamiątki z wakacji, a czego nie wolno przywozić do Polski zza granicy.
Jeśli masz problemy związane z wakacjami, biurami podróży, przewoźnikami, służbami celnymi, a także związane z wszelkimi innymi sprawami, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.