Wiadomo już, kiedy emeryci i renciści otrzymają czternaste emerytury

Państwo dołącz do dyskusji 21.06.2021
Wiadomo już, kiedy emeryci i renciści otrzymają czternaste emerytury

Rafał Chabasiński

Minister rodziny i polityki społecznej zapewnia, że trzynaste i czternaste emerytury w 2021 r. trafią do beneficjentów. Emeryci otrzymają świadczenia w IV kwartale tego roku. Marlena Maląg przypomina również o zmianach podatkowych wynikających z Polskiego Ładu, które są szczególnie korzystne dla emerytów. 

Czternaste emerytury w 2021 r. obejmą nawet 9,1 mln świadczeniobiorców, z czego 7,9 mln w pełnej wysokości

Rząd Zjednoczonej Prawicy, pomimo pandemii i spowolnienia gospodarczego, nie zamierza rezygnować ze świadczeń dla emerytów. Trzynaste emerytury już od jakiegoś czasu są ustawowo zagwarantowane. Także czternaste emerytury w 2021 r. trafią do beneficjentów w IV kwartale tego roku. Taki stan rzeczy potwierdziła minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg w trakcie wystąpienia w gminie Godziesze Wielkie.

Z jej wcześniejszych zapewnień wynikałoby, że najbardziej prawdopodobny termin wypłaty świadczeń stanowi listopad. Czternaste emerytury w 2021 r. otrzymać ma aż 9,1 mln osób. Z tej liczby „pełne” świadczenie w wysokości 1250,88 zł otrzyma 7,9 mln uprawnionych. Mowa o osobach, których miesięczny dochód nie przekracza kwoty 2900 zł brutto.

Rządzący najwyraźniej wciąż nie zamierzają uczynić czternastej emerytury stałym świadczeniem – na wzór trzynastej. Czy to dobrze? Wszystko zależy od tego, jakie kto ma zapatrywania na same świadczenia. Emeryci z pewnością woleliby nie być uzależnieni od kaprysów większości parlamentarnej. Przeciwnicy nadmiernego rozbudowywania wydatków socjalnych będą się krzywić na sam fakt istnienia „czternastek”.

Trzynastki, czternastki i waloryzacja to nie wszystko – minister Marlena Maląg przypomina również o Polskim Ładzie

Sam resort rodziny i polityki społecznej wspomina również o nieuchronnej waloryzacji rent i emerytur. Warto jednak pamiętać, że konieczność jej przeprowadzenia wynika obecnie z przepisów prawa a nie dobrej woli rządzących. Stosowna ustawa została uchwalona w 2014 r. – jeszcze za rządów koalicji PO-PSL.

Minister przypomniała również o szczególnie korzystnych dla seniorów zmianach podatkowych zapowiedzianych w Polskim Ładzie. Mowa przede wszystkim o zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych tych świadczeń emerytalnych, których wysokość nie przekracza 2500 zł.

Drugą zmianę stanowi zwolnienie z podatku PIT tych osób, które osiągnęły wiek emerytalny a mimo to postanowiły dalej pracować. Zwolnienie ma w tym przypadku obejmować dochody uzyskiwane w związku z aktywnością zawodową.

Istnieje duża szansa, że zmiany te uda się uchwalić jeszcze w tym roku razem z innymi kluczowymi ustawami Polskiego Ładu. Dzięki temu zmiany podatkowe korzystne dla emerytów weszłyby w życie już od początku 2022 r.