Czy broń używana do samoobrony jest legalna?

Prawo Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji
Czy broń używana do samoobrony jest legalna?

W dzisiejszych czasach istnieją różne środki bezpieczeństwa. Aby wykorzystać gaz czy pałkę należy przede wszystkim umieć się nimi bezpiecznie posługiwać. Ale czy posiadanie i używanie takich narzędzi jest w pełni legalne?

Choć w Polsce regulowany jest dostęp do broni palnej i raczej nie uświadczymy jej widoku w ręku przypadkowego przechodnia, istnieje znacznie więcej przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych. Jeśli więc przechodząc wieczorem przez miasto zaatakuje nas ktoś np. z potłuczonym fragmentem butelki typu „tulipan”, warto wiedzieć jak możemy się bronić. Nieważne czy przeszliśmy kurs samoobrony, pierwszą decyzją powinna być ucieczka i uniknięcie konfliktu. Jeśli jednak wyciągniemy z kieszeni gaz lub pałkę teleskopową, to czy możemy jej użyć?

Przede wszystkim, warto zastanowić się nad problemem od strony teoretyczno-prawnej. Ustawa o broni i amunicji jasno wskazuje typy przedmiotów, które nie wymagają pozwolenia. Do celów samoobrony najbardziej odnoszą się tu pkt. 7 oraz 8 art. 11:

Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:
(…)
7) posiadania przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej o średniej wartości prądu w obwodzie nieprzekraczającej 10 mA;
8) posiadania ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego;

Wywnioskować z tego można więc, że bez wątpliwości prawnej jest dopuszczalne posiadanie paralizatorów oraz gazów np. pieprzowych. Dostępne są one zazwyczaj w sklepie z militariami. Pamiętajmy jednak, że muszą być one atestowane. Kupowanie tego typu produktów z przypadkowego straganu „bo mocniejsze” może skończyć się nawet wybuchem pojemnika pod ciśnieniem. Jeżeli jednak nie chcemy wyposażać się w tego typu sprzęt i dla celów własnego bezpieczeństwa wolimy zaopatrzyć się w składaną pałkę teleskopową, potocznie nazywaną z języka angielskiego „batonem”, rozważmy inne artykuły. Teoretycznie wg definicji broni białej z art. 4 można wywnioskować, że także omawiane pałki mogą być do niej zaliczone, ponieważ opis brzmi następująco:

a) broń białą w postaci:
– ostrzy ukrytych w przedmiotach niemających wyglądu broni,
– kastetów i nunczaków,
– pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału,
– pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących kij bejsbolowy

Jednak wiele ekspertyz oraz orzecznictwa sądów pokazują, że „zakończenie z ciężkiego i twardego materiału” stosowane w kijach teleskopowych nie wystarcza do uznania ich za broń białą. Tego typu elementy stanowią tu przede wszystkim osłonę narzędzia pomocną przy składaniu. Nie mają na celu zwiększenia siły zadawanych obrażeń. Także sklepy zajmujące się sprzedażą akcesoriów militarystycznych, takie jak np. militaria.pl, przedstawiają na swoich stronach ekspertyzy wykonane przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, które jasno dowodzą, że pałki nie są traktowane jako broń biała, poprzez stwierdzenia jak poniższe:

W opinii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego pałki teleskopowe (w tym przedmiotowa pałka teleskopowa) nie podlegają pod przepisy art.4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji.

Wiemy już więc, że kierowcy którzy od zostawiania w nagrzanym samochodzie puszki gazu wolą wozić pod siedzeniem składaną pałkę, mają prawo do takich działań. Ciągle jednak należy pamiętać o tym, że użycie tego typu narzędzi musi być uzasadnione. Osobną kwestią jest także dobranie odpowiedniej obrony do ataku, jednak sądy w wielu przypadkach są łagodne w orzekaniu o użyciu przesadnej siły przy odpieraniu napaści. Każda sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie i oceniane jest czy osoba zaatakowana nie użyła niewymiernie agresywnych środków w stosunku do niebezpieczeństwa. Nie należy jednak ufać popularnemu mitowi, który mówi że można odpowiedzieć tylko tym samym typem broni, czyli np. pięściami na pięści czy nożem na nóż. Pamiętajmy też, że zawsze najlepiej jest unikać konfliktu, a walka powinna być ostatecznością. Poza tym, skuteczne posługiwanie się narzędziami do samoobrony zawsze wymaga odpowiedniego treningu, bez którego można samemu wyrządzić sobie krzywdę własną bronią.

Jeśli jednak czujemy się szczególnie zagrożeni, na przykład ze względu na charakter przedsiębiorstwa które prowadzimy, istnieje możliwość postarania się o pozwolenie na broń. Są to jednak zazwyczaj skomplikowane kwestie i warto poradzić się prawnika, który wskaże kolejne instytucje do jakich należy się udać, aby uzyskać najwyższe dostępne możliwości samoobrony. W tego typu kwestiach, jak i innych związanych z prawem pomogą nasi specjaliści dostępni pod adresem e-mail kontakt@bezprawnik.pl .