Czy deweloper może zmienić cenę mieszkania już po podpisaniu umowy?

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Czy deweloper może zmienić cenę mieszkania już po podpisaniu umowy?

Ceny mieszkań cały czas rosną. Eksperci prognozują, że podobny trend utrzyma się co najmniej do końca roku. Jednym z powodów rosnących cen nieruchomości ma być podwyżka cen materiałów budowlanych. Z tego względu część osób, która kupiła mieszkanie od dewelopera (a teraz czeka na jego wybudowanie) może się zastanawiać, czy deweloper może zmienić cenę mieszkania – już po podpisaniu umowy. Odpowiedź nie jest jednak taka prosta.

Czy deweloper może zmienić cenę mieszkania po podpisaniu umowy? Teoretycznie nie, ale…

Nowe inwestycje deweloperskie – szczególnie w dużych miastach – cieszą się dużym zainteresowaniem. Tak dużym, że tuż po rozpoczęciu sprzedaży mieszkań przez dewelopera (jeszcze niewybudowanych) już spora część z nich bywa zarezerwowana. Niektórzy chcą kupić nieruchomość jak najszybciej – w obawie przed rosnącymi cenami. Część osób może się jednak obawiać, że deweloper – powołując się np. na rosnące ceny materiałów budowlanych – podwyższy również cenę mieszkania. Czy jest to możliwe?

Jeśli klient podpisał już umowę deweloperską, to zazwyczaj – nie. „Zazwyczaj” jest jednak w tym przypadku kluczowe, ponieważ większość umów deweloperskich przewiduje, że cena mieszkania może zostać zmieniona w dwóch przypadkach. Po pierwsze – jeśli zmienią się przepisy prawa, a razem z nimi – stawki VAT. Po drugie – gdy zaistnieje różnica między projektowaną a powykonawczą powierzchnią mieszkania. Należy jednak pamiętać, że cena może zostać nie tylko podwyższona, ale i – obniżona.

Deweloper może wprowadzić dodatkowe zapisy do umowy, ale musi być ostrożny

Teoretycznie deweloper może do umowy deweloperskiej wprowadzić też dodatkowe zapisy, bardziej szczegółowe, dotyczące np. ceny materiałów budowlanych. W tym przypadku musi być jednak ostrożny – i uwzględnić zarówno sytuację, gdy materiały budowlane zdrożeją, jak i taką, gdy potanieją. W innym przypadku taki zapis mógłby zostać uznany za niezgodny z prawem. Deweloperzy zresztą i tak stosunkowo rzadko decydują się na taki zapis – także ze względu na fakt, że konieczne byłoby wykazanie (na podstawie obiektywnych źródeł), jak i o ile zmieniły się ceny materiałów budowlanych.

Deweloperzy radzą sobie jednak w inny sposób. Po prostu zrywają umowy

O ile zatem klienci, którzy już zawarli umowę deweloperską, raczej nie powinni obawiać się wzrostu ceny nieruchomości (chyba, że w wyjątkowych sytuacjach), o tyle problemem może być coś zupełnie innego. Czyli – zerwania umowy rezerwacyjnej. Coraz częściej deweloperom bardziej opłaca się zerwać taką umowę pod jakimś pretekstem. Na razie wciąż nie jest to zjawisko powszechne, jeśli jednak ceny mieszkań nadal będą rosnąć w tym tempie – być może zacznie się tak dziać znacznie częściej. Klient, mimo że nie traci wpłaconej zaliczki (jest mu ona zwracana, razem z odsetkami ustawowymi), to i tak jest w takiej sytuacji stratny – musi od nowa poszukiwać nowego mieszkania. Zazwyczaj – już w wyższej cenie.