Czy ksiądz może nie dopuścić dziecka do Pierwszej Komunii Świętej?

Państwo Rodzina dołącz do dyskusji (43) 08.05.2018
Czy ksiądz może nie dopuścić dziecka do Pierwszej Komunii Świętej?

Udostępnij

Emilia Wyciślak

Rozpoczyna się sezon komunijny, a wraz z nim idzie wiele emocji. Rodzice martwią się tym, jak sprawić, by Pierwsza Komunia Święta była dla dziecka wyjątkowa. Czasem też muszą mierzyć się z lokalnym proboszczem, który nie zawsze chce dopuścić dziecko do sakramentu.

Pierwsza Komunia Święta powinna być dla katolika przeżyciem mistycznym i duchowym. Ten ważny etap w chrześcijańskim życiu duchowym został jednak dawno już spłycony. Fantazyjne prezenty i droga oprawa tej uroczystości sprawiły, że sakrament ten przypomina teraz małe wesele. W internecie roi się od komentarzy mam, które są zdania, że ich córki muszą wyglądać jak księżniczki, a synowie jak książęta. Niektórym tak się od tego wszystkiego zawróciło w głowie, że zapominają o przygotowaniu dziecka do właściwego, religijnego aspektu tego przedsięwzięcia. Skutki są zwykle opłakane, bo bardziej stanowczy księża Kościoła Katolickiego odmawiają wtedy przyjęcia pociechy do Pierwszej Komunii. Pojawia się wtedy ważne pytanie.

Czy ksiądz może nie dopuścić dziecka do Komunii Świętej?

Odpowiedź jest prosta: tak, może.

Zanim na bezdusznych księży posypią się gromy, przyjrzyjmy się takiej smutnej historii z mediów. Rok 2014, Legnica, mały Patryk nie zostaje dopuszczony do sakramentu – goście przyjechali, wszystko przygotowane, a tu dzień przed chłopiec dowiaduje się, że do sakramentu nie pójdzie, chociaż w szkole miał czwórki i piątki z religii. Nie przychodził jednak do kościoła na zajęcia przygotowujące. Dodatkowo, rodzice dostali informację o tym, iż syn był niegrzeczny. Było to ich drugie „podejście” do Pierwszej Komunii Świętej – rok wcześniej chłopiec miał przystąpić do sakramentu w innej parafii, ale tam historia była analogiczna. Miał przychodzić na zajęcia przygotowawcze, nie  przychodził. Sprawę opisała Gazeta Wrocławska.

Takich sytuacji jest więcej – obserwujemy je w mediach, niejednokrotnie ludzie dzielą się też opowieściami na różnych forach dyskusyjnych. Nie dopuścił, bo nie chodziło na religię, nie zebrało obrazków, bo rodzice nie mają ślubu kościelnego, bo rodziców widać w świątyni równie często, co na Kaukazie.

Te dzieci pójdą do Pierwszej Komunii Świętej

Prawo kanoniczne jest w tym względzie dość jasne:

Kan. 913:
§ 1. Dzieci wtedy można dopuścić do Komunii świętej, gdy posiadają wystarczające rozeznanie i są dokładnie przygotowane, tak by stosownie do swojej możliwości rozumiały tajemnicę Chrystusa oraz mogły z wiarą i pobożnością przyjąć Ciało Chrystusa.

§ 2. Jednakże dzieciom znajdującym się w niebezpieczeństwie śmierci wolno udzielić Najświętszej Eucharystii, gdy potrafią odróżnić Ciało Chrystusa od zwykłego chleba i mogą z szacunkiem przyjąć Komunię świętą.

Kan. 914:
Jest przede wszystkim obowiązkiem rodziców oraz tych, którzy ich zastępują, jak również proboszcza troszczyć się, ażeby dzieci, po dojściu do używania rozumu, zostały odpowiednio przygotowane i jak najszybciej posiliły się tym Bożym pokarmem, po uprzedniej sakramentalnej spowiedzi. Do proboszcza należy również czuwać nad tym, by do Stołu Pańskiego nie dopuszczać dzieci, które nie osiągnęły używania rozumu albo jego zdaniem nie są wystarczająco przygotowane.

Oznacza to, że dziecko nieprzygotowane do Pierwszej Komunii Świętej (czyli takie, które nie chodzi na religię, spotkania przed komunią, którego nie ma na Mszy Świętej, a rodzice mają gdzieś nakazy wiary) po prostu do niej nie przystąpi. Oczywiście, dla części rodziców będzie to szok, ponieważ zdaje się im, że to swoiste prawo każdego dziecka… ale fakty są nieubłagalne. Jeśli więc nie uczęszczamy do Kościoła Katolickiego, nie oczekujmy, że pozwoli nam na korzystanie z przywilejów, jakie oferuje. Pierwsza Komunia Święta nikomu się nie „należy” tylko z racji tego, że został ochrzczony.

Nawet, jeśli oznacza to, że ośmiolatek nie dostanie – obok Ciała Chrystusa – wymarzonego laptopa. A skoro o tym mowa odsyłamy do tekstów o tym ile dać na komunię oraz jaki podatek od prezentu na komunię należy zapłacić.