W irlandzkim Lidlu co miesiąc będzie można otrzymać darmowe podpaski lub tampony. To kolejna odsłona walki z ubóstwem menstruacyjnym

Społeczeństwo Zagranica Dołącz do dyskusji (195)
W irlandzkim Lidlu co miesiąc będzie można otrzymać darmowe podpaski lub tampony. To kolejna odsłona walki z ubóstwem menstruacyjnym

Darmowe podpaski i tampony w Irlandii od 3 maja. Wszystko za sprawą nowej kampanii Homeless Period Ireland, The Simon Communities of Ireland i Lidla. We wszystkich sklepach popularnej sieci handlowej co miesiąc będą rozdawana darmowe podpaski lub tampony dla potrzebujących. Według badań ubóstwo menstruacyjne dotyka w Irlandii 50 proc. kobiet w wieku od 12 do 19 lat.

Do tej pory głośne projekty na rzecz walki z ubóstwem menstruacyjnym realizowano m.in. we Francji czy Nowej Zelandii, gdzie szkoły będą udostępniać potrzebującym uczennicom darmowe środki higieny intymnej. W Anglii dostęp do podpasek czy tamponów mają uczennice szkół podstawowych i średnich. W całej Wielkiej Brytanii zaś zniesiono podatek od produktów higienicznych potrzebnych w czasie okresu. Na wyspach i na całym świecie z ubóstwem menstruacyjnym jak dotąd najlepiej radzi sobie Szkocja. Tam od listopada 2020 produkty higieny osobistej takie jak tampony czy podpaski są darmowe.

Darmowe podpaski i tampony w Irlandii

Za sprawą kampanii Homeless Period Ireland, The Simon Communities of Ireland i Lidla do zwalczania wykluczenia menstruacyjnego dołącza również Irlandia. Tam co druga młoda kobieta (12–19) nie może pozwolić sobie na niezbędne środki higieniczne w czasie miesiączki.

Lidl jako pierwszy wielki sprzedawca detaliczny zobowiązał się do wydawania co miesiąc darmowego pudełka tamponów lub podpasek na osobę. Każdy, kto potrzebuje tej pomocy, będzie mógł ubiegać się o comiesięczny specjalny kupon w aplikacji Lidl Plus, a potem odebrać darmowe produkty, okazując kupon przy kasie na swoim smartfonie. Darmowe podpaski w Irlandii będzie można odbierać od 3 maja bieżącego roku.

Aplikacja z jednej strony ułatwia dostępność darmowych produktów. Z drugiej jednak strony konieczność jej posiadania wyklucza wszystkich potrzebujących podobnej pomocy, którzy nie mają smartfona. W związku z tym Lidl zobowiązał również się do przekazywania darowizn na rzecz fundacji The Simon Community, zajmującej się osobami bezdomnymi, aby zapewnić im bezpłatny dostęp do najpotrzebniejszych produktów higienicznych.

Ubóstwo menstruacyjne w Polsce

Według raportu Kulczyk Foundation w Polsce problem z brakiem środków ma na zakup podpasek czy tamponów przydarza się co piątej kobiecie. Na naszym podwórku akcje wspomagające potrzebujące wsparcia dziewczyny prowadzą m.in. autorki inicjatywy Akcja Menstruacja. W lutym tego roku uruchomiły nowy projekt – padsharing. Jak sama nazwa wskazuje, akcja polega na dzieleniu się produktami do higieny intymnej. Każdy, kto potrzebuje pomocy, może wypełnić specjalny formularz lub wysłać e-mail na padsharing@akcjamenstruacja.pl. Pod ten adres mogą zgłaszać się również wszyscy, którzy chcieliby pomóc w zakupie paczki potrzebnych produktów.