Deklaracja PIT 2016 zostanie wypełniona przez fiskusa

Gorące tematy Podatki Dołącz do dyskusji (146)
Deklaracja PIT 2016 zostanie wypełniona przez fiskusa

Ministerstwo Finansów chce ułatwić życie podatnikom i oznajmia, że deklaracja PIT 2016 zostanie wypełniona przez fiskusa.

Deklaracja PIT i jej wypełnianie co roku spędza sen z powiek setkom tysięcy podatników. Wiele osób korzysta z pomocy księgowych, zleca wypełnianie PIT-ów biurom rachunkowym, byle tylko nie musieć męczyć się samemu. Ministerstwo Finansów chce ułatwić życie podatnikom, dlatego przedstawiło nowelizację, która sprawi, że wypełnianie druczków będzie łatwiejsze.

Deklaracja PIT 2016 i PIT WZ

Kilkadziesiąt pól w deklaracji PIT 2016, w których łatwo o pomyłkę, załączniki, to zmora wielu podatników. Sam kilka razy próbowałem to wypełniać i za każdym razem się myliłem. Zwykle myliłem się w rubryczkach z odliczeniami lub dodatkowymi dochodami. Na szczęście teraz zajmuje się tym księgowa i mam nieco mniej nerwów przy rozliczeniach.

Ułatwieniem stały się różnego rodzaju programy, które nie tylko za rękę prowadzą podatnika, pomagając w wypełnianiu formularzy, ale też Urzędy Skarbowe udostępniają wersję elektroniczną formularzy PIT i załączników do nich.

Ministerstwo Finansów przychylając się do głosów podatników, chce ułatwić im życie, oferując uproszenia, które sprawią, że deklaracja PIT nie będzie się już niektórym śniła po nocach. Pakiet poprawek, które ujrzeli w piątek dziennikarze, ma sprawić, że wypełnienie dokumentów zajmować ma jedynie kilka minut, a nie godzinę lub więcej.

Nowe ułatwienia mają być dostępne już wkrótce i objąć podatników rozliczających się za 2016 rok. Mają one polegać między innymi na tym, że każdy, kto zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, dzieło lub zlecenie, zarabiaj na odstępowaniu praw autorskich, a także emeryt i rencista, będzie mógł złożyć wniosek do US, dzięki któremu urząd wypełni zeznanie podatkowe za podatnika.

Deklaracja PIT WZ, bo tak będzie się nazywał nowy dokument, będzie dostępny tylko przez internet w formie elektronicznej. Dostępny będzie od 15 marca, a ostateczny termin jego złożenia wyznaczono na 10 kwietnia 2017 roku. Możliwe będzie także wypełnienie tego dokumentu w bankach, które będą skłonne przystąpić do akcji.

Deklaracja PIT WZ będzie wymagała wypełnienia 36 pól zawierających podstawowe informacje o podatniku. Dodatkowo będzie można wystąpić o rozliczenie wraz z małżonkiem, samotnie wychowywanym dzieckiem, uwzględnienie ulg rehabilitacyjnych i na posiadane dzieci, wpisanie organizacji pożytku publicznego, której podatnik zechce przekazać 1 proc. swojego podatku.

Ułatwienia sprawią zapewne, że więcej osób zdecyduje się samemu wypełniać deklaracje. Księgowi i biura rachunkowe zarobią mniej. Osoby korzystające z innych ulg niestety nadal będą zobowiązane do przeliczenia wszystkiego samemu.

Ministerstwo Finansów liczy także na oszczędności związane z elektronicznym rozliczaniem. Nie trzeba będzie przygotowywać tylu papierowych deklaracji, nie będzie potrzebnych osób, które będą je przyjmowały, sprawdzały i wprowadzały do systemu, etc.

Sądzicie, że nowy pomysł ułatwi Wam życie?