Denerwują Cię deklaracje podatkowe? Już od 15 marca deklaracje PIT wypełni za Ciebie urząd skarbowy

Gorące tematy Podatki dołącz do dyskusji (45) 13.03.2017
Denerwują Cię deklaracje podatkowe? Już od 15 marca deklaracje PIT wypełni za Ciebie urząd skarbowy

Marek Krześnicki

Sporządzenie corocznego zeznania podatkowego, choć coraz prostsze – nie trzeba już ręcznie wypełniać formularzy z kalkulatorem w ręku, jak jeszcze dekadę temu – wciąż jest raczej przykrym obowiązkiem. Na szczęście służby podatkowe chcą nam pomóc – i wypełnią PIT-a za nas, jeśli będziemy tego sobie życzyli.

Podatków nikt nie lubi płacić (nie dotyczy członków Partii Razem). A jeśli połączymy dwie nieprzyjemne rzeczy, tj. podatki i matematykę, to nie powinno nikogo dziwić, że składanie deklaracji podatkowych nie jest ulubionym zajęciem Polaków. Na szczęście ostatnie lata przyniosły wiele usprawnień: wypełnienie deklaracji PIT ułatwiają programy komputerowe, a już od kilku nie trzeba tracić czasu na poczcie czy przy okienku w urzędzie, bo deklarację – zamiast osobiście – można złożyć elektronicznie.

A teraz nie będzie nawet trzeba wypełniać deklaracji. Rząd co prawda nie poszedł ” na całość” i deklaracji podatkowych nie zlikwidował, ale Sejm przyjął nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wprowadzi możliwość wypełnienia deklaracji przez urząd skarbowy na podstawie dostępnych danych.

Deklaracja PIT wypełniona przez urząd skarbowy – wystarczy złożyć wniosek

Od 15 marca do 18 kwietnia 2017 r. będzie można złożyć wniosek PIT WZ. Wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego  będzie zawierał podane przez podatnika informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej mu ulgi na dzieci, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazania 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Urząd skarbowy na podstawie tych danych przygotuje zeznanie roczne.

Wniosek mogą jednak złożyć wyłącznie ci, którzy uzyskują dochody od płatników (a więc nie dotyczy to np. przedsiębiorców). Łącznie jednak, jak szacuje Ministerstwo Finansów, uprawnionych do złożenia takiego wniosku będzie aż 13 milionów osób. Podobnie jak przy składaniu deklaracji drogą elektroniczną, nie trzeba legitymować się bezpiecznym podpisem elektronicznym – deklarację PIT WZ będzie można „podpisać” kwotą przychodu za poprzedni rok podatkowy (tj. 2015).

Po złożeniu deklaracji – za pośrednictwem Portalu Podatkowego albo systemu e-Deklaracje – urząd sporządzi gotowe zeznanie w ciągu maksymalnie 5 dni roboczych i wyśle je podatnikowi mailem. Zeznanie takie będzie można zaakceptować lub odrzucić najpóźniej do 2 maja, tj. ostatniego dnia składania PIT-ów. Jeśli nie podejmiemy żadnej czynności, zeznanie automatycznie będzie uznane za zaakceptowane. Jeśli znajdziemy błędy w tak wypełnionej deklaracji, będzie możliwość samodzielnego złożenia korekty zeznania.

Deklaracje podatkowe z pewnością będą nam towarzyszyć jeszcze przez wiele lat. Co prawda deklaracja PIT nie jest już tak straszna, jak jeszcze kilka lat temu, ale wypełnione przez skarbówkę zeznanie roczne to miły prezent i okazja do uniknięcia chociażby błędów rachunkowych.

Taka administracja skarbowa mi się podoba!