REKLAMA
  1. Home -
  2. Praca -
  3. Dłuższy urlop wypoczynkowy dla konkretnej grupy pracowników. Jest pozytywna opinia projektu
Dłuższy urlop wypoczynkowy dla konkretnej grupy pracowników. Jest pozytywna opinia projektu

Do Sejmu trafiła propozycja zmian w wymiarze urlopu wypoczynkowego dla części pracowników. Inicjatywa, która zyskała już pozytywną opinię Sejmowego Biura Ekspertyz, ma na celu wprowadzenie dodatkowych dni wolnych, które byłyby formą gratyfikacji za staż pracy i rekompensatą za brak podwyżek. Proponowane zmiany mogą budzić jednak spore kontrowersje - zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że dotyczą one de facto pracowników wyłącznie jednej instytucji.

Możliwe duże zmiany w urlopie wypoczynkowym. Ale tylko dla jednej grupy pracowników

Na wstępie warto przypomnieć, jak wyglądają obecne, ogólne zasady dotyczące urlopu wypoczynkowego w Polsce. Zgodnie z Kodeksem pracy, wymiar urlopu jest uzależniony od łącznego stażu pracy pracownika. Wynosi on 20 dni dla osób, których staż pracy jest krótszy niż 10 lat oraz 26 dni dla tych, których staż pracy wynosi co najmniej 10 lat. Należy przy tym pamiętać, że do stażu pracy wlicza się nie tylko okresy zatrudnienia, ale również lata nauki; ukończenie studiów wyższych jest traktowane jako 8 lat stażu pracy, co w praktyce oznacza, że absolwent uczelni po dwóch latach pracy zawodowej nabywa już prawo do wyższego, 26-dniowego wymiaru urlopu.

Związek Zawodowy Pracowników PIP przygotował jednak projekt zmian w urlopie wypoczynkowym, który może spotkać się z dużymi wątpliwościami ze strony opinii publicznej. Nowe zasady urlopowe miałyby bowiem objąć tylko jedną grupę pracowników.

REKLAMA

Dłuższy urlop miałby zachęcać do pracy w PIP

Projekt zmian dotyczy pracowników inspekcji, którzy nie są inspektorami pracy. Nowe przepisy miałyby przyznać im dodatkowe dni urlopu, których wymiar byłby uzależniony od stażu pracy w samej Inspekcji. Zgodnie z projektem:

  • pracownicy z prawem do 20 dni urlopu otrzymaliby dodatkowe 6 dni,
  • po 10 latach pracy w PIP przysługiwałyby dodatkowe 3 dni urlopu,
  • po 20 latach pracy w PIP - dodatkowe 6 dni urlopu.

W założeniu zmiany te mają stać się narzędziem zachęcającym, zwłaszcza młode osoby, do podjęcia i kontynuowania pracy w Państwowej Inspekcji Pracy. Autorzy petycji wskazują, że praca tej grupy zawodowej, obejmująca m.in. prowadzenie poradnictwa prawnego, obsługę zamówień publicznych czy skomplikowanych wniosków o dostęp do informacji publicznej, wiąże się z dużą odpowiedzialnością i narażeniem na stres. Jednocześnie, w odróżnieniu od samych inspektorów pracy, pracownicy administracyjni PIP nie mają prawa do dodatkowych urlopów, na przykład zdrowotnych.

REKLAMA

Co interesujące, argumentacja ta znalazła poparcie w opinii przygotowanej przez Sejmowe Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji. Eksperci sejmowi pozytywnie zaopiniowali propozycję, rekomendując przekazanie projektu do dalszych prac. Sprawą wkrótce ma się zająć Sejmowa Komisja do Spraw Petycji.

To, co może wzbudzić spore obiekcje, to fakt, że propozycja dotyczy na razie wąskiej grupy zawodowej. Być może jednak pozwoli to otworzyć dyskusję na temat wydłużenia urlopów wypoczynkowych również dla innych grup pracowników.

REKLAMA
Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi