Wychowywanie dzieci to misja. Wielka odpowiedzialność, stres, nieprzespane noce, ale także satysfakcja. Czasami ciężko jest je pogodzić z obowiązkami zawodowymi. Z pewnością jest to jeszcze trudniejsze w przypadku samotnych rodziców. W jakich sytuacjach można liczyć na pomoc ze strony państwa? O jakie dodatki socjalne może ubiegać się samotna matka?
Aby właściwie odpowiedzieć na to pytanie w pierwszej kolejności powinniśmy ustalić kogo uznamy za samotnego rodzica. Osobą samotnie wychowującą dziecko nie będzie tylko panna, wdowa/wdowiec, czy kawaler. Do tego grona zaliczymy także osoby pozostające w separacji, o ile tylko fakt ten został stwierdzony prawomocnym wyrokiem sądu. Tym samym, za samotnymi rodzicami będą także rozwodnicy.
Dla wyżej wskazanych ustawodawca przewidział specjalny dodatek. Uprawnieni są bowiem do świadczenia – dodatku z tytułu samotnego wychowania dziecka. Niestety, ale jego wysokość jest absurdalnie niska. Wynosi zaledwie 193,00 PLN miesięcznie za każde dziecko. Jego maksymalna wartość może jednak wynieść 386,00 PLN. Oznacza to, że państwo szczególną opieką otacza samotnych rodziców, którzy wychowują maksymalnie dwoje dzieci. Jeśli okazałoby się, że dziecko/dzieci są niepełnosprawne, to świadczenie zostanie powiększone o dodatkowe 80 PLN.
Warto podkreślić, że wskazany powyżej dodatek można otrzymać wyłącznie w sytuacji, gdy przyznany został już zasiłek rodzinny. Czym zatem jest to świadczenie? Zasiłek rodzinny do 31 października 2023 r. wynosi odpowiednio:
- 95,00 PLN – na dziecko, które nie ukończyło 5 roku życia;
- 124,00 PLN – na dziecko pomiędzy 5 i 18 rokiem życia;
- 135,00 PLN – na dziecko pomiędzy 18 a 24 rokiem życia.
Samotny rodzic może liczyć na specjalne świadczenia
Dodatkowo, podkreślenia wymaga także fakt, że osoba, której zostanie przyznany zasiłek rodziny będzie miała możliwość ubiegania się o dodatkowe świadczenia. Są to zarówno świadczenia okresowe, jak i jednorazowo, jak w przypadku dodatkowego 1.000,00 PLN za urodzenie dziecka.
Kolejnym świadczeniem, o które może starać się samotny rodzic będzie 500, a niedługo może i 800+. Uzyskiwany dochód nie jest istotny. Świadczenie przysługuje bowiem na każde dziecko. Ponadto, każde trzecie i następne dziecko będzie premiowane dodatkową kwotą 95 PLN. Gdyby wychowujący samotnie dziecko rodzić pozostawał bez pracy może również ubiegać się o przyznanie dodatkowych środków tytułem refundacji kosztów opieki. Dodatkowo, gdyby na dziecko lub samotnego rodzica zostały zasądzone alimenty, lecz istniałby problem z ich realnym wyegzekwowaniem, wówczas rozwiązaniem będzie zwrócenie się z wnioskiem do funduszu alimentacyjnego.