We wrześniu będzie można składać wnioski o dopłaty do wycieczek szkolnych. Jest tylko pewien haczyk

Codzienne Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (180)
We wrześniu będzie można składać wnioski o dopłaty do wycieczek szkolnych. Jest tylko pewien haczyk

Będą dopłaty do wycieczek szkolnych – we wrześniu rusza pilotaż nowego programu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Co jednak istotne – mają to być wycieczki edukacyjne realizowane w jednym z czterech obszarów wybranych przez MEiN.

Dopłaty do wycieczek szkolnych. Więcej uczniów będzie mogło uczestniczyć w szkolnych wyjazdach?

Jak informuje „Rz”, Ministerstwo Edukacji i Nauki postanowiło uruchomić nowy program – z którego będą mogły skorzystać chętne szkoły. Chodzi o dopłaty do wycieczek szkolnych, których celem będzie odwiedzenie przez uczniów muzeów, obiektów kultury, miejsc pamięci czy instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Oczywiście – mowa o wycieczkach na terenie Polski.

Co ważne, pieniądze trafią nie do uczniów, a bezpośrednio do szkół. Sam pomysł uruchomienia dofinansowania wyjazdów w szkołach wydaje się dobrym pomysłem – zwłaszcza, że wielu rodziców nie stać na to, by opłacić dziecku wycieczkę. Szkoły będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 80 proc. kosztów planowanej wycieczki. Tym samym rodzice nadal będą musieli uiścić pewną opłatę, ale – nieco mniejszą. To może z kolei pozwolić wyjeżdżać większemu gronu uczniów.

Z założeń projektu wynika też, że maksymalne dofinansowanie na wycieczkę jednodniową wynosi 5 tys. zł, dwudniową – do 10 tys. zł, trzydniową – do 15 tys. zł. Środki pochodzące z dofinansowania będzie można przeznaczyć na zakup biletów/pokrycie kosztów przejazdu, opłat za wstęp, wynajęcie przewodnika, a także noclegi czy wyżywienie.

Wycieczki tylko w obszarach wyznaczonych przez MEiN

Aby jednak móc skorzystać z ministerialnych środków, szkoły będą musiały spełnić dodatkowe warunki. Po pierwsze – wycieczki muszą obejmować określoną liczbę punktów edukacyjnych, które zostaną odwiedzone przez uczniów. W przypadku wycieczki jednodniowej mają to być co najmniej dwa punkty; podczas dwudniowej – cztery, a trzydniowej – sześć.

Po drugie – szkoły, organizując wycieczki, będą musiały pamiętać o tym, że dofinansowane zostaną jedynie wyjazdy realizowane w ramach czterech obszarów edukacyjnych:

  • Śladami Polskiego Państwa Podziemnego,
  • Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego,
  • Kultura i dziedzictwo narodowe,
  • Największe osiągnięcia polskiej nauki.

Uwagę zwracają z pewnością pierwsze dwa obszary. Warto jednak zauważyć, że kolejne dwa to już szerokie pole do manewru. Możliwe będzie zorganizowanie wycieczek do właściwie każdego muzeum, galerii sztuki, teatrów czy centrów nauki.

Szkoły będą mogły składać wnioski o dofinansowanie od 6 września. Nabór zakończy się 30 września. Obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy” – decyduje kolejność wpływu wniosków do ministerstwa.