Choć są to przypadki ciężkie do sprawdzenia przez urząd, na obdarowywanych drogimi przedmiotami ciąży obowiązek zapłaty podatku. Dotyczy to też np. pierścionka zaręczynowego.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn wylicza kolejne grupy podatkowe i progi kwotowe, po przekroczeniu których należy spłacać określony procent wartości otrzymanych dóbr. W związku z tym, o czym już pisaliśmy, konieczne może być spłacanie podatków za prezenty ślubne, a także odliczenia podatków od prezentów komunijnych. Jak działa to w przypadku zaręczyn?

Narzeczona, którą staje się kobieta przyjmująca pierścionek, nie jest spokrewniona z darczyńcą, w związku z czym należy do III grupy podatkowej. Skutkuje to tym, że w myśl art. 1 pkt 1 ust. 2 ustawy o podatków od spadków i darowizn, powinna zapłacić 12% wartości otrzymanego podarku. Na szczęście, tylko jeśli jego kwota przekroczy 4902 zł. To jednak zdarza się dość często w przypadku biżuterii z brylantem.

Jak w związku z tym powinny przebiegać zaręczyny? Czy mężczyzna, który zdobywa się na romantyczny gest powinien wybrance przedstawiać paragon? A może najlepiej będzie, jeśli wypełni dokumenty za nią i podsunie jej tylko do podpisania gotowy formularz, ukrywając kwotę podatku? Prawda jest oczywiście taka, że urzędnikom ciężko byłoby udowodnić fakt otrzymania pierścionka bez opłacenia podatku. Ale zdarzają się historie, w których zakochanych wracających z romantycznej podróży czekają spore koszty. W Niemczech, przykładowo, w bagażu jednej z kobiet znaleziono właśnie pierścionek zaręczynowy z diamentem, który otrzymała za granicą, a którego nie ocliła. W wyniku takiego wykrycia musiała zapłacić cło wynoszące 17 tysięcy euro oraz dodatkowo grzywnę za niedopełnienie obowiązków.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Radzimy mieć się na baczności. Choć rzadko zdarzają się narzeczeni z tak drogimi prezentami, to pamiętajmy że darowizny od jednej osoby w krótkim odstępie czasu sumują się. Jeśli np. wspieraliśmy bezrobotną partnerkę i przelewając jej pieniądze pomagaliśmy w utrzymaniu, a później ofiarowaliśmy jej drogi prezent – możemy nieświadomie przekroczyć graniczną kwotę, a osoba obdarowana będzie miała obowiązek w ciągu pół roku zapłacić 12% otrzymanej darowizny.

W sytuacjach, w których nie jesteśmy pewni czy powinniśmy płacić podatek lub czy urząd skarbowy może dochodzić od nas dodatkowych kosztów, warto skonsultować się z prawnikiem. Nasi specjaliści rozwieją wszelkie wątpliwości w kwestiach podatkowych i nie tylko. Zachęcamy do nadsyłania wiadomości na adres kontakt@bezprawnik.pl.