Dostałaś pierścionek zaręczynowy? Zapłacisz podatek!

Codzienne Gorące tematy Podatki 15.05.2015
Dostałaś pierścionek zaręczynowy? Zapłacisz podatek!

Udostępnij

Michał Grązka

Choć są to przypadki ciężkie do sprawdzenia przez urząd, na obdarowywanych drogimi przedmiotami ciąży obowiązek zapłaty podatku. Dotyczy to też np. pierścionka zaręczynowego.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn wylicza kolejne grupy podatkowe i progi kwotowe, po przekroczeniu których należy spłacać określony procent wartości otrzymanych dóbr. W związku z tym, o czym już pisaliśmy, konieczne może być spłacanie podatków za prezenty ślubne, a także odliczenia podatków od prezentów komunijnych. Jak działa to w przypadku zaręczyn?

Narzeczona, którą staje się kobieta przyjmująca pierścionek, nie jest spokrewniona z darczyńcą, w związku z czym należy do III grupy podatkowej. Skutkuje to tym, że w myśl art. 1 pkt 1 ust. 2 ustawy o podatków od spadków i darowizn, powinna zapłacić 12% wartości otrzymanego podarku. Na szczęście, tylko jeśli jego kwota przekroczy 4902 zł. To jednak zdarza się dość często w przypadku biżuterii z brylantem.

Jak w związku z tym powinny przebiegać zaręczyny? Czy mężczyzna, który zdobywa się na romantyczny gest powinien wybrance przedstawiać paragon? A może najlepiej będzie, jeśli wypełni dokumenty za nią i podsunie jej tylko do podpisania gotowy formularz, ukrywając kwotę podatku? Prawda jest oczywiście taka, że urzędnikom ciężko byłoby udowodnić fakt otrzymania pierścionka bez opłacenia podatku. Ale zdarzają się historie, w których zakochanych wracających z romantycznej podróży czekają spore koszty. W Niemczech, przykładowo, w bagażu jednej z kobiet znaleziono właśnie pierścionek zaręczynowy z diamentem, który otrzymała za granicą, a którego nie ocliła. W wyniku takiego wykrycia musiała zapłacić cło wynoszące 17 tysięcy euro oraz dodatkowo grzywnę za niedopełnienie obowiązków.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Radzimy mieć się na baczności. Choć rzadko zdarzają się narzeczeni z tak drogimi prezentami, to pamiętajmy że darowizny od jednej osoby w krótkim odstępie czasu sumują się. Jeśli np. wspieraliśmy bezrobotną partnerkę i przelewając jej pieniądze pomagaliśmy w utrzymaniu, a później ofiarowaliśmy jej drogi prezent – możemy nieświadomie przekroczyć graniczną kwotę, a osoba obdarowana będzie miała obowiązek w ciągu pół roku zapłacić 12% otrzymanej darowizny.

W sytuacjach, w których nie jesteśmy pewni czy powinniśmy płacić podatek lub czy urząd skarbowy może dochodzić od nas dodatkowych kosztów, warto skonsultować się z prawnikiem. Nasi specjaliści rozwieją wszelkie wątpliwości w kwestiach podatkowych i nie tylko. Zachęcamy do nadsyłania wiadomości na adres kontakt@bezprawnik.pl.