PARP uruchomiła nowe wsparcie dla przedsiębiorców. Tym razem dla tych, którzy ponieśli biznesową porażkę

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (82)
PARP uruchomiła nowe wsparcie dla przedsiębiorców. Tym razem dla tych, którzy ponieśli biznesową porażkę

PARP – oprócz dotacji na kapitał obrotowy – proponuje firmom jeszcze jedną formę pomocy. Tym razem wsparcie będą mogli otrzymać przedsiębiorcy, którzy ponieśli porażkę biznesową. Dotacja dla przedsiębiorców „Nowy start” jest kierowana do firm z sektora MŚP.

Dotacja dla przedsiębiorców „Nowy start” – dla tych, którym ostatnim razem nie wyszło

Wiele firm zamyka się już po pierwszym roku prowadzenia działalności. Często powodem jest chęć uruchomienia własnego biznesu bez dokładnej analizy pomysłu biznesowego, analizy konkurencji, przygotowania planu i przede wszystkim – zbadania potrzeb potencjalnych konsumentów. Sporo biznesów upada też po trzecim roku istnienia – przedsiębiorcy nie mogą już korzystać z preferencyjnych stawek ZUS (chyba, że zdecydują się na tzw. mały ZUS plus). Wtedy często okazuje się, że ponoszone koszty są po prostu zbyt duże, a przedsiębiorcy bardziej opłaca się wrócić do pracy na etacie.

Niektórzy przedsiębiorcy wyciągają jednak wnioski po pierwszej porażce i chcą spróbować ponownie – kolejny raz założyć działalność. Często brakuje im jednak kapitału na start, a dodatkowo już od początku muszą płacić pełne składki ZUS.

To właśnie oni będą mogli – pod pewnymi warunkami – skorzystać z nowej formy wsparcia uruchomionej przez PARP. Dotacja dla przedsiębiorców „Nowy start” ma pomóc im w prowadzeniu nowego biznesu.

Kto i na jakich zasadach może ubiegać się o wsparcie?

Dotacja dla przedsiębiorców „Nowy start” jest skierowana do firm z sektora MŚP. Nabór wniosków rozpoczął się już 1 czerwca, ale zainteresowani mogą składać je aż do końca listopada 2022 r.

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc ubiegać się o wsparcie? PARP wyróżniła dwie grupy przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do składania wniosków. Pierwsza grupa to przedsiębiorcy, którzy w ciągu 24 miesięcy poprzedzających dzień przystąpienia do projektu zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej, a jednocześnie w ciągu 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu ponownie podjęli działalność – jednoosobową lub jako wspólnicy spółki prawa handlowego.

Druga grupa to osoby, które w ciągu 24 miesięcy poprzedzających dzień przystąpienia do projektu przestały prowadzić działalność, a jednocześnie był to biznes, który funkcjonował na rynku co najmniej 18 miesięcy.

Na co można wydać otrzymane pieniądze?

Pozostaje jeszcze jedna kwestia – jak przedsiębiorcy mogą spożytkować otrzymane środki? Po pierwsze – na poznanie przyczyn poprzedniej porażki i zdobycie kompetencji niezbędnych do prowadzenia firmy. Oprócz tego pieniądze z dotacji będą mogli również wydać na pomoc w adaptacji do zmian rynkowych i konkurencji oraz na przeszkolenie zatrudnionych pracowników i zmniejszenie braków kadrowych.

Nabór wniosków jest prowadzony przez czterech operatorów wybranych przez PARP.