Dwa mikrorachunki podatkowe zamiast jednego? MF znowu musi wyjaśniać

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (271)
Dwa mikrorachunki podatkowe zamiast jednego? MF znowu musi wyjaśniać

Mikrorachunki podatkowe już wcześniej wzbudzały ogromne wątpliwości, jednak teraz pojawił się kolejny problem. Okazuje się, że niektórzy mają… dwa mikrorachunki podatkowe. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy mogą w związku z tym wahać się, na który mikrorachunek uiszczać należności z tytułu PIT, VAT i CIT. 

Dwa mikrorachunki podatkowe zamiast jednego? Ministerstwo Finansów potwierdza

Mikrorachunek podatkowy to jedna z nielicznych kwestii podatkowych, która wzbudziła liczne wątpliwości u większości obywateli – zarówno tych, którzy prowadzą firmę jak i tych, którzy nie mają własnej działalności. Wszystko przez to, że mikrorachunek podatkowy może okazać się niezbędny także osobom fizycznym. Tak się stanie np. w sytuacji, gdy będą musiały uregulować niedopłatę podatku.

Do tej pory największe kontrowersje wzbudzało „wygenerowanie” mikrorachunku podatkowego. Wbrew mylącej nazwie nie chodziło jednak o samodzielne utworzenie mikrorachunku podatkowego, a jedynie o poznanie jego numeru (wszystkie rachunki zostały utworzone odgórnie).

Ponadto okazało się też, że Ministerstwo Rozwoju (nadzorujące stronę biznes.gov.pl) wprowadziło odbiorców w błąd, jeśli chodzi o kwestię opłacania mandatów czy grzywien. Ministerstwo Finansów jasno poinformowało, że należności z tego tytułu nie należy wpłacać na mikrorachunek podatkowy. Należy jednak przy tym pamiętać, że z Ordynacji podatkowej nie do końca wynika to, co twierdzi MF. Jakby tego było mało, niektóre banki informują swoich klientów, że na mikrorachunki podatkowe powinni wpłacać np. podatki od spadków i darowizn czy od czynności cywilnoprawnych.

Teraz na jaw wychodzi kolejny problem. Okazuje się bowiem, że niektórzy obywatele będą mieć… dwa mikrorachunki podatkowe zamiast jednego. Dotyczy to przedsiębiorców – jeden rachunek został utworzony na podstawie PESEL, drugi – na podstawie NIP.

W związku z tym przedsiębiorcy mogą się zastanawiać, czy w rozliczeniach powinni wykorzystywać oba mikrorachunki, czy też tylko jeden z nich.

„Kto prowadzi firmę, może zapomnieć o mikrorachunku z PESEL”

Jak podaje DGP, okazuje się, że odpowiedź jest stosunkowo prosta. Przedsiębiorcy po prostu uiszczają należności z tytułu PIT, VAT i CIT na mikrorachunek z NIP. O mikrorachunku z PESEL „mogą zapomnieć”.

Nie zmienia to jednak faktu, że nie zostało to wcześniej wprost zakomunikowane przez Ministerstwo. To kolejna kwestia związana z mikrorachunkiem podatkowym, która mogła wzbudzić wątpliwości podatników. To też kolejna, która została wyjaśniona dopiero po jakimś czasie. Niestety to z kolei pokazuje, że MF już od dłuższego czasu ma poważne problemy, jeśli chodzi o skuteczną i jasną komunikację nowych rozwiązań.