Mikrorachunek podatkowy coraz bliżej, a tymczasem coraz więcej podatników zastanawia się, czy jeszcze przed końcem roku musi wykonać jakiekolwiek działania. Czy faktycznie trzeba utworzyć mikrorachunek podatkowy samodzielnie? Oczywiście nie, chociaż jak się okazuje słowo „wygenerowanie” stało się powodem licznych wątpliwości.
Czy trzeba utworzyć mikrorachunek podatkowy? Sformułowanie użyte w objaśnieniach Ministerstwa Finansów okazało się niefortunne
Indywidualny rachunek podatkowy zacznie formalnie obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. To oznacza, że od tego momentu każdy podatnik w Polsce będzie musiał uiszczać płatności z tytułu PIT, VAT i VIT właśnie na mikrorachuenk podatkowy. Indywidualny rachunek będzie zatem wykorzystywany przede wszystkim przez przedsiębiorców. Skorzystają z niego jednak także osoby fizyczne (np. przy rocznym rozliczeniu podatkowym, gdy wyjdzie im niedopłata).
To właśnie dlatego, że osoby fizyczne również będą mieć swoje mikrorachunki, zaczęły mnożyć się wątpliwości, czy teraz wszyscy są zobowiązani do ich utworzenia. W błąd mogło wprowadzać określenie „wygenerowanie”, którego używało zresztą samo Ministerstwo Finansów. Tak samo mylący może być „Generator mikrorachunku podatkowego”, który został przygotowany specjalnie dla podatników. W takim razie czy trzeba utworzyć mikrorachunek podatkowy?
Mimo tego, co sugeruje nazwa, generator umożliwia jednak po prostu… poznanie własnego numeru rachunku. Nie jest zatem konieczne jego tworzenie. Chodzi wyłącznie o jego sprawdzenie.
Czy trzeba skorzystać z generatora do końca roku? Rzecznik Ministerstwa Finansów, Paweł Jurek, uspokaja, że absolutnie nie ma takiej potrzeby. Numer można sprawdzić równie dobrze w przyszłym roku – istotne jest jedynie to, by przy wpłacaniu należności z tytułu PIT, VAT lub CIT zrobić to już na właściwy numer rachunku.
Jak sprawdzić numer swojego mikrorachunku podatkowego?
Aby sprawdzić numer swojego mikrorachunku podatkowego należy użyć wspomnianego wcześniej generatora. Można to zrobić albo na stronie podatki.gov.pl. Alternatywą może być wizyta w urzędzie skarbowym.
Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z generatora, należy podać swój NIP lub PESEL (oczywiście osoby fizyczne podają po prostu swój numer PESEL). Nic więcej nie trzeba robić – po wpisaniu tych danych numer mikrorachunku podatkowego pojawi się automatycznie.
Warto też pamiętać, że indywidualny rachunek podatkowy pozostaje ten sam – niezależnie od tego, w którym momencie go sprawdzimy. Nie ma zatem potrzeby, by za każdym razem generować go na nowo. Jest to zresztą logiczne, jeśli zwrócimy uwagę na fakt, że numer rachunku jest przecież oparty właśnie na NIP lub PESEL-u.