Wolne za Nowy Rok w Sylwestra? Kodeks Pracy mówi jasno, czy można tak zrobić

Praca Dołącz do dyskusji (1)
Wolne za Nowy Rok w Sylwestra? Kodeks Pracy mówi jasno, czy można tak zrobić

Przed pracodawcami trudny przełom roku, jeżeli chodzi o planowanie czasu pracy. Najpierw trzeba oddać dzień wolny za 25 grudnia, już dwa tygodnie później mamy kolejne święto przypadające w sobotę. Dzień wolny za 1 stycznia 2022 roku także pracownikom się należy, ale czy można go wyznaczyć na 31 grudnia 2021 roku, jeżeli tak zażyczą sobie zatrudnieni?

W tym roku Święta Bożego Narodzenia oraz Nowy Rok przypadają dość pechowo. Zarówno 25 grudnia 2021 roku, jak i 1 stycznia 2022 roku przypadają w sobotę. Oznacza to, że pracodawca musi wyznaczyć dzień wolny za te dni.

Wiele firmy uznało, że skoro trzeba oddać jeden dzień za pierwszy dzień świąt, to naturalnym terminem będzie 24 grudnia 2021 roku. Już teraz na witrynach wielu firm można przeczytać, że w Wigilię przedsiębiorstwa będą zamknięte. W ten dzień i tak wiele zakładów działało krócej lub na wolniejszych obrotach, więc wybór tego terminu wydawał się oczywisty.

Dzień wolny za 1 stycznia 2022 roku nie może być wyznaczony na 31 grudnia

Inaczej jest w przypadku Nowego Roku. Dzień wolny za 1 stycznia 2022 roku także należy się pracownikom, z racji tego, że to święto wypada w sobotę. Patrząc na kalendarz, najlepiej byłoby ten dzień wyznaczyć na 31 grudnia 2021 roku, czyli wtedy kiedy i tak wielu Polaków bardziej interesuje się tym, gdzie i jak będą bawić się w ostatnią noc roku.

Tak zrobić jednak nie można. Wynika to z Kodeksu Pracy, a dokładniej z art. 130 par. 2:

§ 2. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Warto tutaj bowiem zauważyć, że ten dzień wolny to nie jest urlop, lecz bardziej traktuje się go jako święto. Taki dzień obniża więc wymiar czasu pracy, jaki należy przepracować w danym miesiącu.

Gdyby więc pracodawca wyznaczył, że dniem wolnym za 1 stycznia 2022 roku jest 31 grudnia 2021 roku, to doszłoby do takiej sytuacji, że:

  • w grudniu 2021 pracownicy pracowaliby o 8 godzin krócej, niż wynika to z wymiaru czasu pracy,
  • w styczniu 2022 pracownicy pracowaliby o 8 godzin dłużej, niż wynika to z wymiaru czasu pracy.

I tak jak na ten koniec roku wielu przedsiębiorców pewnie mogłoby przymknąć oko, wypłacając po prostu normalną pensję, pomimo mniejszej liczby godzin, tak takie podejście sprawiłoby, że w styczniu pracownicy mieliby nadgodziny, za które powinni wtedy otrzymać stosowne wynagrodzenie.

Najlepszym terminem na dodatkowe wolne w styczniu jest 7 stycznia. Daje to czterodniowy weekend

Dlatego właśnie dzień wolny za 1 stycznia 2022 roku należy wyznaczyć na jakikolwiek dzień pracujący w styczniu 2022 roku. Takim idealnym wyjściem może być 7 stycznia, co sprawiłoby, że pracownicy mieliby długi, czterodniowy weekend.

Pracodawca nie musi jednak wyznaczać jednego dnia wolnego dla wszystkich pracowników. Może tak zrobić, ale jeżeli woli wysłać np. część pracowników na wolne jednego dnia, a drugą część innego, to jak najbardziej może tak uczynić. Istotne jest jedynie to, by zrobił to podczas jednego okresu rozliczeniowego, który w większości przedsiębiorstw jest równoważny z miesiącem kalendarzowym.

Taki termin powinien być też znany pracownikom już na początku miesiąca. Wyznaczony dzień staje się bowiem „świąteczny”. Oznacza to, że jeżeli np. wyznaczymy 7 stycznia 2022 roku jako wolne za 1 stycznia 2022 roku to wtedy, gdy ktoś będzie miał w tym czasie zwolnienie lekarskie, to nie zyskuje dodatkowego dnia urlopu na inny termin. Te wolne mu przepada, tak jak przepada wolne, gdy ktoś choruje np. podczas Wielkanocy, 11 listopada lub w czasie Bożego Narodzenia.

Tym samym, jeżeli ktoś na ten termin wyznaczył sobie urlop wypoczynkowy, to wtedy, analogicznie do sytuacji ze świętem, ten jeden dzień wraca mu do puli urlopu, którą może wykorzystać do końca roku.

Złe miłego początki. Nowy Rok 2023  w niedzielę, ale później już będzie lepiej dla pracowników

Za rok sytuacja będzie jeszcze mniej korzystna dla osób lubiących odpoczywać. Nowy Rok 2023 przypada bowiem w niedzielę, co oznacza, że pracodawcy nie będą musieli wyznaczać za niego dodatkowego dnia wolnego.

Nie zmienia to faktu, że poza tym słabym początkiem 2023 roku będzie rokiem, kiedy pracownicy będą pracować o 8 godzin mniej niż w 2022 roku i o 16 godzin mniej niż w roku obecnym. Wszystko dzięki korzystniejszemu ułożeniu w kalendarzu pozostałych świąt i dni wolnych.