A czy ty dostałeś już swój e-paragon? W Polsce jest już ponad 50 tys. kas online

Firma Podatki Zakupy firmowe Dołącz do dyskusji (44)
A czy ty dostałeś już swój e-paragon? W Polsce jest już ponad 50 tys. kas online

Możliwość stosowania ewidencji za pomocą kasy online weszła, zgodnie z przepisami, od 1 maja bieżącego roku. Choć obowiązek ten stopniowo będzie obejmował poszczególne branże, biznes już polubił się z e-paragonami. Elektronizacja w tej dziedzinie jest nieunikniona – od 2022 roku kasy tradycyjne odejdą do lamusa, a na ich miejsce, niezależnie od branży, wejdą kasy online.

Ponad 102 milionów e-paragonów funkcjonuje już w systemie resortu finansów – poinformował PAP Przemysław Koch, pełnomocnik ds. informatyzacji w Ministerstwie Finansów. Jak dodaje, już ponad 50 tys. kas online przeszło pozytywnie fiskalizację.

Kasy rolkowe do lamusa?

Zgodnie z przepisami, od 1 września bieżącego roku, czyli zaledwie od ponad miesiąca, zakup kasy rolkowej, czyli urządzenia z papierowym zapisem kopii, nie jest już możliwy. W dziedzinie kas fiskalnych nadchodzi, choć małymi krokami, wielka elektronizacja. Do końca 2020 roku wszystkie branże, które mają obowiązek ewidencjonowania przychodów za pomocą kasy fiskalnej, będą musiały przejść na kasy online.

Mechanicy „na pierwszy ogień”

Obowiązek ewidencjonowania przychodów za pomocą kasy online będzie stopniowo obejmować poszczególne branże. Na „pierwszy ogień”, bo już od 1 stycznia 2020 roku, pójdą branże paliwowe, warsztaty samochodowe oraz warsztaty wulkanizacyjne. Przedsiębiorcy działający w tych branżach mają zaledwie nieco ponad dwa miesiące na zaznajomienie się ze specyfiką i obsługą kas fiskalnych online.

Jak wskazują przepisy, pół roku później, bo od 1 lipca 2020 roku, obowiązek stosowania kasy online obejmie także przedsiębiorców działających w branży gastronomicznej, a także usługi z zakresu krótkotrwałego zakwaterowania i sprzedaży węgla. Najpóźniej, bo dopiero od 1 stycznia 2021 roku, obowiązek ten dotknie branże budowlaną, opiekę medyczną jaką świadczą lekarze i dentyści, usługi fryzjerskie i kosmetyczne, usługi prawnicze oraz branżę fitness.

Okres przejściowy, jeśli chodzi o obowiązek stosowania kasy online, kończy się 31 grudnia 2022 roku. Potem, zgodnie z przepisami, kasy wymieniać będą wszyscy przedsiębiorcy, już niezależnie od branży. Styczeń 2023 roku będzie więc przełomowym momentem, jeśli chodzi o e-paragony i kasy fiskalne online.

Przed zakupem nowej kasy online warto mieć także na uwadze możliwość dofinansowania. Ulga na zakup kasy obecnie wynosi ponad 90 proc. jej ceny zakupu (odliczając podatek), jednak nie więcej niż 700 złotych.