REKLAMA
  1. Home -
  2. Nieruchomości -
  3. Ewidencja wszystkich lokali mieszkalnych w kraju. Wiceminister zapowiada rewolucję
Ewidencja wszystkich lokali mieszkalnych w kraju. Wiceminister zapowiada rewolucję

Wiceminister rozwoju i technologii Tomasz Lewandowski potwierdził, że rząd pracuje nad nową ustawą, która może wywołać spore kontrowersje. Chodzi o ewidencjonowanie wszystkich lokali mieszkalnych w kraju - zarówno publicznych, jak i prywatnych. Ma to mieć jednak konkretny cel i w perspektywie długoterminowej mogłoby przyczynić się do poprawy sytuacji na rynku nieruchomości.

Będą nowe przepisy dotyczące lokali mieszkalnych. Wiceminister zapowiada

Przy okazji rozmowy dziennikarza Onetu z wiceministrem rozwoju i technologii Tomaszem Lewandowskim na temat tego, co dzieje się w gdyńskim Sea Towers, polityk zdradził, że rządzący zaczną niedługo pracę nad dwiema nowymi ustawami, które mogłyby m.in. ukrócić patologie związane z najmem krótkoterminowym. Pierwsza z nich stworzy centralną ewidencję lokali, dając samorządom narzędzia do kontroli najmu. Druga z kolei przyzna wspólnotom mieszkaniowym prawo do obciążania właścicieli uciążliwych lokali wyższymi opłatami.

Centralna ewidencja lokali. Samorządowcy zyskają nowe narzędzie

Pierwszy z projektów zakłada stworzenie ogólnopolskiej, centralnej ewidencji wszystkich lokali w kraju. Każdy z nich ma otrzymać indywidualny numer oraz przypisany charakter, niezależnie od tego, czy jest to lokal na własne potrzeby, czy też przeznaczony na wynajem długo- lub krótkoterminowy.

REKLAMA

Jak wyjaśnia wiceminister, ewidencja ta będzie dostępna dla samorządów, dając im po raz pierwszy realne narzędzia do regulowania rynku najmu krótkoterminowego na swoim terenie. To odpowiedź na liczne skargi mieszkańców i naciski ze strony największych miast, takich jak Warszawa, Kraków czy Trójmiasto, które zmagają się z negatywnymi skutkami tej działalności. Po wejściu w życie ustawy, rada miasta będzie mogła, na wzór np. Berlina, podjąć decyzję o ograniczeniu najmu krótkoterminowego do np. 90 dni w roku na terenie całego miasta lub w wybranej dzielnicy, a nawet całkowicie go zakazać na określonym obszarze.

Rządzący rozważają też szersze uprawnienia dla wspólnot mieszkaniowych

Drugi projekt to nowelizacja ustawy o własności lokali, która ma wzmocnić pozycję mieszkańców wewnątrz samych budynków. Najważniejsza zmiana dotyczy możliwości zróżnicowania opłat na utrzymanie części wspólnych. Jak wyjaśnia wiceminister,

REKLAMA

Do wykazu prac rządu skierowałem wniosek o wpis projektu ustawy wprowadzającej zmianę do ustawy o własności lokali. To ustawa, która reguluje funkcjonowanie wspólnot mieszkaniowych. Jeśli nowe zapisy wejdą w życie, zarząd wspólnoty będzie mógł wprowadzić inne opłaty z uwagi na funkcjonowanie danego lokalu. Jeżeli w budynku będzie np. 10 proc. lokali z najmu krótkoterminowego, które będą generować duży bałagan, duże koszty, to wspólnota będzie mogła podjąć uchwałę w zakresie obciążenia właścicieli takich lokali wyższymi kosztami.

Nowe przepisy miałyby pozwolić wspólnotom na sprawiedliwe rozłożenie kosztów generowanych przez uciążliwą działalność komercyjną. Dzięki ustawie mieszkańcy mogliby również łatwiej odwoływać i powoływać zarząd wspólnoty bez konieczności udziału notariusza, co pozwoliłoby na przekazanie realnej decyzyjności w ręce właścicieli lokali, a nie firm zarządzających, często powiązanych z deweloperem.

Prace nad obiema ustawami mają ruszyć jeszcze w tym miesiącu. Ich wprowadzenie może fundamentalnie zmienić krajobraz rynku mieszkaniowego w Polsce, ograniczając problemy związane z najmem krótkoterminowym i przywracając równowagę między interesem inwestorów a prawem do spokoju stałych mieszkańców.

REKLAMA
Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi