Czy za pomocą split payment trzeba zapłacić też faktury wystawione przed 1 listopada 2019?

Firma Podatki dołącz do dyskusji (37) 07.11.2019
Czy za pomocą split payment trzeba zapłacić też faktury wystawione przed 1 listopada 2019?

Udostępnij

Edyta Wara-Wąsowska

Split payment już obowiązuje. Metoda podzielonej płatności na razie nie obowiązuje we wszystkich branżach, a tylko w niektórych. O ile przedsiębiorcy wiedzą już, na czym sam split payment polega, o tyle mogą mieć wątpliwości, co zrobić, jeśli faktury, które zostały wystawione przed 1 listopada 2019 r. Czy one również powinny zostać opłacone metodą podzielonej płatności?

Split payment obowiązkowy nie dla każdego, ale wątpliwości się mnożą

Obowiązkowy split payment dopiero co wszedł w życie – a przecież tylko w niektórych wypadkach – a wątpliwości przedsiębiorców cały czas się mnożą. Na przykład przedsiębiorcy zastanawiali się, jeszcze przed wejściem w życie przepisów, jak uniknąć split payment. Z wyjaśnień opublikowanych przez Ministerstwo Finansów wynikało, że wprawdzie jest to możliwe, ale może być za to kompletnie nieopłacalne. Zwłaszcza, jeśli zainteresuje się tym skarbówka. Albo gdy okaże się, że kontrahent nie rozliczył VAT, a do tego jeszcze dopuścił się oszustwa lub nadużycia.

Metoda podzielonej płatności może wywoływać też wątpliwości, jeśli chodzi o płatność kartą. Na razie płatność split payment trzeba uregulować za pomocą przelewu. Ministerstwo Finansów dopiero pracuje nad tym, by można było dokonać płatności także kartą. To z pewnością ułatwiłoby przedsiębiorcom życie.

Pojawia się jednak kolejna wątpliwość. Co zrobić, jeśli faktury zostały wystawione przed 1 listopada 2019 r., a jednocześnie zgodnie z nowymi przepisami kwalifikują się jako takie, które należy opłacić metodą podzielonej płatności?

Faktury wystawione przed 1 listopada 2019. Płacić metodą split payment czy nie?

W ustawie nowelizacyjnej umieszczono przepisy przejściowe, dotyczące właśnie sposobu płatności faktur wystawionych na przełomie (koniec października/początek listopada). Zgodnie z art. 10 ustawy nowelizacyjnej, w przypadku dostaw towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 11 lub załączniku nr 14 do ustawy o VAT, dokonanych

  • przed dniem 1 listopada 2019 r., dla których obowiązek podatkowy powstał lub faktura została wystawiona po dniu 31 października 2019 r.,
  • po dniu 31 października 2019 r., dla których faktura została wystawiona przed dniem 1 listopada 2019 r.

stosuje się przepisy w starym brzmieniu, sprzed nowelizacji.

Przepisy przejściowe stosuje się jednak wyłącznie do towarów i usług zawartych w załączniku nr 11 i 14. W załączniku nr 15, w którym znajdują się towary i usługi objęte split paymentem, znajdują się jednak nie tylko towary z załącznika nr 11 i 14, ale też dodatkowe, takie jak np. części samochodowe. Tych dodatkowych towarów i usług przepisy przejściowe nie obejmują, w związku z czym nie do końca wiadomo, czy w ich przypadku metoda podzielonej płatności (jeśli były sprzedane lub zafakturowane przed 1 listopada) jest obowiązkowa. W tym przypadku można zatem zauważyć pośpiech ustawodawcy i pewną niedbałość przy uchwalaniu nowych przepisów.