Firmy zwracają większą uwagę na absencję pracowników. Powodem między innymi wysokie koszty prowadzenia działalności

Firma Praca Dołącz do dyskusji
Firmy zwracają większą uwagę na absencję pracowników. Powodem między innymi wysokie koszty prowadzenia działalności

Koszty pracy i ceny energii są główną przyczyną hamowania rozwoju firm w Polsce. Aby sobie z tym radzić, przedsiębiorcy starają się zwracać baczniejszą uwagę na przykład na absencję pracowników. Z raportów wynika, że minimalizacja skutków nieobecności pracowników staje się jedną ze strategii oszczędnościowych wielu firm. Raporty dają nam obraz sytuacji, która dotyczy nie tylko dużych, ale i mniejszych podmiotów w Polsce.

Bariery w polskim biznesie niestety narastają w szybkim tempie

Firma Grand Thornton w najnowszym raporcie opisującym bariery w biznesie zauważa, że największymi z nich są koszty pracy i ceny energii. Koszty pracy zostały wskazane jako bariera przez 86 proc. przedsiębiorców, a ceny energii przez 83 proc. badanych właścicieli firm. Na kolejnych miejscach znalazły się także niepewność ekonomiczna, biurokracja, brak wykwalifikowanych pracowników, brak zamówień czy dostępu do finansowania.

Pomimo tego, że perspektywy kreślone przez ekspertów dla polskiej gospodarki są optymistyczne, to bariery związane z prowadzeniem biznesu nie słabną. Eksperci Grand Thornton wskazują na konieczność walczenia z barierami dla biznesu za pomocą poszukiwania innowacji, usprawnień, a także nowych szans rynkowych.

Metoda na przeciwdziałanie rosnącym kosztom? Baczniejsze zwracanie uwagi na absencję pracowników

Z danych zebranych przez firmę Comperio i opublikowanych na łamach serwisu prawo.pl wynika, że w niektórych firmach aż 44 proc. zwolnień lekarskich jest wykorzystywanych niezgodnie z przeznaczeniem. To sprawia, że firmy w obliczu rosnących kosztów prowadzenia działalności szukają rozwiązania tego problemu na różne sposoby. Nie jest tajemnicą także fakt, że w niektórych firmach dochodzi do sytuacji, które mogą zostać określone jako patologiczne. Mówił o tym w raporcie Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy, prezes firmy doradczej Comperio:

W kontekście braku możliwości oszczędzania na kosztach energii oraz stale rosnących, chociażby wynagrodzeniach, pracodawcy zwracają jeszcze większą uwagę na minimalizowanie absencji chorobowej jako sposób na ograniczanie wydatków. Chodzi tu m.in. o setki tysięcy złotych miesięcznie utracone na niezrealizowanej produkcji. W tym celu korzystają z nowoczesnych narzędzi monitorujących liczbę pobieranych L4 i umożliwiających szybkie oraz skuteczne analizowanie wzorców nieobecności, a także identyfikowanie potencjalnych nadużyć, kierując pracowników do kontroli, co w dłuższej perspektywie obniża absencje i przynosi znaczące oszczędności.

Z raportu wynika także, że obecne poziomy absencji chorobowych w firmach przyczyniają się do wzrostu kosztów działalności firm o 1/3. Jest to główny czynnik zmuszający firmy do szukania rozwiązania tego problemu.