Ubrania odliczane od podatku to marzenie każdego przedsiębiorcy. Podpowiadamy jak czasem to zrobić

Firma Firmowy lifestyle Zakupy firmowe Dołącz do dyskusji
Ubrania odliczane od podatku to marzenie każdego przedsiębiorcy. Podpowiadamy jak czasem to zrobić

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce staje się coraz mniej opłacalne. Inflacja, wciąż zmieniające się przepisy prawne oraz coraz większy nacisk państwa na aspekty socjalne zniechęcają do prowadzenia własnej firmy. Gdy jednak już ją prowadzimy warto pamiętać co może zostać zaliczone przez fiskusa jako koszt prowadzenia działalności. Czy każdy przedsiębiorca kupi garnitur na fakturę?

Garnitur na fakturę?

W jakich sytuacjach garnitur będzie mógł zostać potraktowany jako koszt uzyskania przychodu? Fiskus w istocie zezwala, aby kwalifikować tak garnitury w określonych przypadkach, pamiętajmy jednak o jakże istotnych, szczególnie w prawie szczegółach. Koszule, garnitury, marynarki oraz krawaty, teoretycznie zakup tych wszystkich części garderoby mógłby zostać przez wielu przedsiębiorców rozliczony jako koszt uzyskania przychodu. Należy jednak pamiętać, o wydawać by się mogło niekoniecznie istotnych kwestiach.

Przedsiębiorca, którego profil prowadzenia działalności gospodarczej będzie korelował z noszeniem garnituru będzie mógł tego dokonać. Jedynym warunkiem jest, aby w widocznym miejscu, zatem w przypadku garnituru raczej nie od zewnętrznej strony poszewki pojawiły się logotypy/monogramy firmy. Dopiero wtedy garnitury, koszule i krawaty będą mogły zostać potraktowane jako koszty firmowe.

Garnitur musi utracić osobisty i prywatny charakter

Warto podkreślić, że Krajowa Informacja Skarbowa wyrażała już nie raz swoje stanowisko w zakresie produktów, które mogą zostać przez przedsiębiorców zakwalifikowane jako odzież firmowa.

aby wydatki na zakup garnituru można było uznać za koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej muszą utracić charakter osobisty, np. poprzez trwałe opatrzenie zakupionej odzieży cechami charakterystycznymi logo reprezentowanej przez Wnioskodawcę firmy.”

Oznaczeniem będą w tym wypadku inicjały prowadzącego działalność.

(…)należy stwierdzić, że wydatki poniesione na nabycie stroju biznesowego ze stałym oznaczeniem firmy pozostają w ścisłym związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i stanowią koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem do kosztów uzyskania przychodu należy zaliczyć nie tylko koszt zakupu garnituru, ale także koszt usługi związanej z trwałym naniesieniem monogramu/loga/inicjałów firmy. Dlatego, jako koszt uzyskania przychodu może być zakwalifikowany tylko wtedy, gdy w trwały i widoczny sposób umieszczono na nim oznaczenie firmy przedsiębiorcy.