PPK i ZUS nie są gwarantem godnych emerytur i spokojnego życia po zakończeniu aktywności zawodowej

Finanse dołącz do dyskusji (43) 11.04.2019
PPK i ZUS nie są gwarantem godnych emerytur i spokojnego życia po zakończeniu aktywności zawodowej

Edyta Wara-Wąsowska

Polacy nie są mistrzami oszczędzania. Jednocześnie jestem pewna, że każda zapytana osoba przyznałaby, że chciałaby mieć wysoką emeryturę. Część społeczeństwa liczy na PPK, część wciąż pokłada nadzieje w ZUS (chociaż to już zdecydowana mniejszość). Prawda jest jednak taka, że jeśli chcemy mieć godne emerytury, to musimy zacząć na nie odkładać. I to nie tylko poprzez PPK. 

PPK to wstęp do reformy systemu emerytalnego, ale tylko… wstęp

Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli ustawa, która weszła w życie 1 stycznia 2019 r., może być początkiem zmian w systemie emerytalnym. Nie wiadomo, na ile PPK okaże się skuteczne; w teorii ustawa wygląda nawet sensownie, zwłaszcza że do całości ma dołożyć też państwo. Z drugiej strony to dodatkowe obciążenie dla przedsiębiorców.

Z kolei jeśli chodzi o ZUS, to chyba już dawno większość osób przestało liczyć na wysoką emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oczywiście zdarzają się rekordziści, którzy otrzymują nawet i 22 tys. zł, jednak przeważająca część emerytów może o takiej emeryturze tylko pomarzyć. A właściwie nawet nie o takiej, a o emeryturze, która wystarczałaby na zaspokojenie wszystkich podstawowych potrzeb i w miarę spokojne życie. Najlepiej to zresztą widać na przykładzie trzynastej emerytury, której wypłata ma ruszyć już wkrótce. Dla niektórych emerytów będzie to szansa na zakup rzeczy, na które w normalnych okolicznościach nie mogłaby sobie pozwolić. I nie chodzi tu bynajmniej o drogie meble, ubrania czy luksusową wycieczkę.

Godne emerytury? Potrzebna jest zmiana mentalności

Z tego względu potrzebna jest zmiana mentalności. Polacy muszą zacząć samodzielnie oszczędzać i odkładać na emeryturę, bo całkowite poleganie na państwie rzadko kończy się dobrze. Jednym z rozwiązań jest inwestycja w produkty emerytalne. Zachęca do tego m.in. Pocztylion-Arka PTE S.A, czyli firma, która skupiła się wyłącznie na świadczeniu usług związanych z zabezpieczeniem przyszłości emerytalnej. Firma zdecydowała się nawet na odświeżenie wizerunku – głównie ze względu na wejście w życie PPK. Zdaniem Pocztylionu Pracownicze Plany Kapitałowe to szansa na zmianę podejścia Polaków do podejmowania większej liczby aktywności mających na celu zabezpieczenie swojego życia na emeryturze. Wydaje się, że to właśnie w ten sposób najbezpieczniej postrzegać PPK – nie jako gwarant, a raczej jako zachętę do oszczędzania i skupienia się na przyszłości.