Policja w całej Polsce będzie ścigać kierowców najnowszymi BMW

Gorące tematy Moto Państwo dołącz do dyskusji (55) 17.07.2019
Policja w całej Polsce będzie ścigać kierowców najnowszymi BMW

Jerzy Wilczek

Grupy SPEED policji powstaną w całej Polsce, przy każdym Wydziale Ruchu Drogowego. To bat na kierowców, którzy lubią trochę za mocno docisnąć gaz. Specjalnie wyszkoleni mundurowi będą ich teraz ścigać najnowszymi BMW.

Od listopada grupa SPEED działa w stolicy. Teraz stworzono ją na Dolnym Śląsku. Ale to nie wszystko – docelowo grupy SPEED policji mają być w każdym województwie, podaje dziennik.pl. Zadanie jest proste: jeszcze lepiej łapać przekraczających prędkość kierowców.

Można powiedzieć, że to przecież nic nowego: łapanie piratów drogowych to wszak obowiązek policjantów od kiedy wynaleziono samochody. Jednak jak zapewniają funkcjonariusze, grupy SPEED policji to coś zupełnie nowego.

Grupy SPEED policji. O co w tym chodzi?

Jak się okazuje, nowe jednostki wyróżniają się nie tylko pretensjonalną nazwą, ale też nieco inną strukturą. W SPEED pracować będą nie tylko policjanci z drogówki, ale też ci z działów kryminalnych, do walki z cyberprzestępczością, mają też być przewodnicy z psami wyszkolonymi pod kątem wyszukiwania narkotyków.

Zatem policjanci ze SPEED-ów mają nie tylko łapać niesfornych kierowców, ale też pomagać w pościgach za „zawodowymi” przestępcami. Szkoda, że policja nie precyzuje czym będą się zajmować w jednostce specjaliści ds. cyberprzestępczości.

Jeszcze jedna rzecz wyróżnia nową jednostkę, która ma mieć wyraźnie elitarny charakter: samochody. Ulubioną marką polskiej policji jest ostatnio BMW. Więc do nowych specjednostek trafią właśnie auta z Bawarii.

Będą to modele 3 Gran Turismo xDrive – oczywiście nieoznakowane. Na razie policja zakupiła 31 takich pojazdów. Warto jednak podkreślić, że to nieco bardziej zaawansowane pojazdy, niż „zwykłe” BMW serii 3. Takich aut policja kupiła ostatnio 140, ale służą one jako normalne, oznakowane radiowozy.

Auta „Speedowców” będą natomiast przyspieszać do „setki” w 6,2 sekundy, a prędkość maksymalna pojazdów wynosi 250 km/h. Nieoznakowane BMW mają trafić do 17 garnizonów policji w całym kraju.

– W grupie jest 48 funkcjonariuszy. To najbardziej doświadczeni i zdolni policjanci, którzy przeszli dodatkowe szkolenia. Dostają najlepsze narzędzia do pracy, by walczyć z agresją na drogach, nadmierną prędkością i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców – opowiadał na inauguracji regionalnej jednostki SPEED wiceszef dolnośląskiej policji insp. Dariusz Wesołowski.

Policja przesadziła. Zwrot „Panie Andrzeju, proszę do kontroli” uznany za naruszenie zasad kultury

Grupy SPEED policji. Pościg za Europą

Podobne grupy już działają w wielu zachodnich krajach. Mało tego, w wielu krajach piratów drogowych gonią naprawdę sportowe samochody – we Włoszech można ujrzeć policyjne Lamborghini, a w Austrii – Porsche 911. Serię 3 BMW trudno przy tym uznać za superauto.

Ale przecież nie liczba koni pod maską ma znaczenie, ale skuteczność. Ale i pewnie wizerunek. Może więc nowe nieoznakowane BMW nieco przestraszą naszych kierowców? Dobrze by było, bo jeśli chodzi o liczbę wypadków drogowych, to niestety zajmujemy od lat zajmujemy czołowe miejsca pod tym względem w Unii.

55 odpowiedzi na “Policja w całej Polsce będzie ścigać kierowców najnowszymi BMW”

 1. bezkarni policjanci też będą sobie zabijać niewinnych i postronnych ludzi – takie pościgi. Dlaczego nie ma dronów

   • A po co zatrzymywać i ryzykować, skoro można śledzić z powietrza i patrzeć gdzie i kto pojechał, i potem na spokojnie zatrzymać?

     • Masz rację, oni rozstrzelaliby kierowcę na miejscu.
      To się nazywa rozsądek. Jeśli kierowca jest pijany czy naćpany, to będzie uciekał za wszelką cenę, nie patrząc czy rozjedzie wtedy Twoją matkę, czy dziecko. Gonienie go za wszelką cenę jest idiotyzmem, i w cywilizowanych krajach o tym wiedzą. Śledzisz takiego z powietrza i zatrzymujesz dopiero gdy jest to bezpieczne dla otoczenia.

 2. a jak to się ma do dumnych ,nie klekajacych przez nikim a zwłaszcza Niemcami Polakow i milion aaut elektrycznych i zdjęć z Arrinera niejakiego PMM?

 3. W tytule widzę błąd merytoryczny. Swoją drogą męczą mnie już te nagłówki w stylu najcośtam – prowadzi to do dewaluacji podstawowego znaczenia słowa. Do rzeczy: „…najnowszymi BMW”. Jeżeli mówimy o BMW 3 GT, to obecnie sprzedawana generacja jest oferowana od… 2013 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *