Nadchodzi kolejna rewolucja dla części rodziców. Będzie łatwiej dostać pieniądze na dziecko

Finanse Rodzina Dołącz do dyskusji
Nadchodzi kolejna rewolucja dla części rodziców. Będzie łatwiej dostać pieniądze na dziecko

Być może już wkrótce alimenty natychmiastowe wejdą w życie – co dla wielu rodziców samotnie wychowujących dzieci i nie mających wsparcia od byłego partnera i drugiego rodzica dziecka jest doskonałą wiadomością. Ile wyniosą alimenty natychmiastowe i od czego będzie zależeć ich wysokość?

Ile wyniosą alimenty natychmiastowe? Na jedno dziecko będzie to ponad 600 zł

Jeśli rodzice małoletniego dziecka nie prowadzą wspólnie gospodarstwa domowego, to rodzicowi, który na co dzień zajmuje się opieką nad dzieckiem, przysługują alimenty. Wszystko po to, by warunki życia dziecka nie uległy zmianie na gorsze.

W praktyce z wypłatą alimentów bywa różnie. Zdarza się, że nawet jeśli sąd przyzna rodzicowi wychowującemu dziecko alimenty w określonej wysokości, to druga strona – zobowiązana do regularnego płacenia tych środków – może się z tego obowiązku nie wywiązywać. Oprócz tego należy pamiętać o tym, że na rozstrzygnięcie sądowe kwestii alimentów trzeba często dość długo czekać; a do tego czasu rodzic, pod opieką którego jest dziecko, może zostać z niewystarczającymi do życia środkami.

Stąd też pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości, który należy zresztą pochwalić – mowa o alimentach natychmiastowych. Powraca projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zakładający wprowadzenie takiego rozwiązania. Być może uda się je wprowadzić jeszcze w tym roku. W przypadku nakazowego postępowania alimentacyjnego, rodzic będzie musiał dostarczyć do sądu jedynie odpis aktu urodzenia dziecka. Dokumenty potwierdzające koszty utrzymania dziecka czy oświadczenie o dochodach nie będą musiały być złożone razem z pozwem o alimenty natychmiastowe. Podanie tych danych wprawdzie będzie konieczne (pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań), ale rodzic nie będzie musiał już dostarczać faktur, paragonów i innych dokumentów, które niekiedy trzeba gromadzić przez co najmniej kilka miesięcy. Pozew będzie można składać na uproszczonym formularzu. Sąd będzie mieć 14 dni na rozpatrzenie wniosku. Jeśli sąd wyda nakaz zapłaty, to skutkuje to od razu zobowiązaniem do cyklicznego płacenia alimentów.

Ile wyniosą alimenty natychmiastowe? Ich wysokość ma być uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia. W przypadku jednego dziecka będzie to 21 proc. minimalnej pensji, czyli w 2022 r. – ok. 630 zł. W przypadku dwóch dzieci tych samych rodziców, alimenty na każde dziecko wyniosą 19 proc. minimalnego wynagrodzenia (łącznie ok. 1140 zł). W przypadku trójki dzieci – 17 proc. minimalnej pensji (łącznie 1530 zł), czwórki – 15 proc. (1800 zł), pięciorga i więcej – 13 proc. minimalnej pensji na każde z dzieci.

Będzie można złożyć pozew o ponowne rozpatrzenie obowiązku alimentacyjnego

Czy jeśli rodzic zdecyduje się złożyć pozew o alimenty natychmiastowe (warto pamiętać, że mogą to zrobić wyłącznie rodzice, którzy wcześniej nie złożyli „tradycyjnego” pozwu o alimenty), to czy wysokość alimentów może jeszcze ulec zmianie? Jeśli zmienią się potrzeby dziecka lub kwota okaże się niewystarczająca, rodzic może złożyć pozew o ponowne rozpatrzenie obowiązku alimentacyjnego. Musi jednak mieć świadomość, że w takiej sytuacji procedura będzie toczyć się standardowym trybem.