Kurator wzywa nauczycieli: informujcie uczniów, że udział w zgromadzeniach jest nielegalny

Społeczeństwo dołącz do dyskusji (20) 29.10.2020
Kurator wzywa nauczycieli: informujcie uczniów, że udział w zgromadzeniach jest nielegalny

Marzena Sosnowska

Nikt tak nie dba o zdrowie uczniów jak mazowiecka kurator oświaty. W trosce o bezpieczeństwo młodych ludzi, zaapelowała do pedagogów o to, by przestrzegali oni przed udziałem w zgromadzeniach. Mówiąc wprost: zdaniem kurator Aurelii Michałowskiej jednym z zadań nauczyciela jest zniechęcać podopiecznych do udziału w protestach

„Szczególna ranga społeczna zawodu nauczyciela wymaga od wszystkich, którzy realizują zadania dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wobec dzieci i młodzieży szkolnej wyjątkowej odpowiedzialności. Apeluję do Państwa Nauczycieli o łagodzenie niepokojów wśród Waszych uczniów oraz o wskazywanie, iż udział w zgromadzeniach aktualnie jest niezgodny z prawem” – tak w liście do pedagogów, datowanym na 28 października 2020 r., wskazała mazowiecka kurator oświaty.

A gdyby apel któregoś z nauczycieli nie przekonał, to szanowna pani kurator przypomina, że na każdym z nich spoczywają obowiązki wynikające z art. 6 Karty Nauczyciela, w tym związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom oraz powiązaną z nimi odpowiedzialność.

„Mam nadzieję, że swoją postawą potwierdzą Państwo godne wypełnianie misji wynikającej z etyki zawodu nauczyciela” – skonkludowała Aurelia Michałowska.

A ja się zastanawiam, o co naprawdę chodzi pani kurator. Czy o zdrowie uczniów? A może o krzewienie wśród młodych ludzi szacunku do prawa? Hmm, a może po prostu mazowiecka kurator chce się podlizać przełożonym, skoro doskonale wie, że nowy minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek uważa udział w zgromadzeniach przeciwko rządowi za hucpę?

Tak czy inaczej, jakkolwiek szkoła nie jest miejscem do zachęcania uczniów do udziału w określonych zgromadzeniach, to nie jest również miejscem do zniechęcania.

Warto zwrócić uwagę, że kurator do swojego listu dołączyła również stanowisko fundacji „Rodzice Szkole”. W nim zaś czytamy, że „w obecnej sytuacji epidemiologicznej jakiekolwiek świętowanie tzw. >>tęczowego piątku<< nie powinno mieć miejsca. Za szczególnie szkodliwe uznajemy zachęcanie uczniów do  wyjścia w dniu 30 października br. w przestrzeń publiczną. Brak odpowiedzialności inicjatorów tego typu apeli, tym bardziej nakłada na nas rodziców obowiązek aktywnego sprzeciwienia się działaniom zagrażającym zdrowiu i życiu nas wszystkich”.

Nazywajmy rzeczy po imieniu: to stanowisko polityczne. I mazowiecka kurator oświaty postanowiła politykę wprowadzić do szkół.

20 odpowiedzi na “Kurator wzywa nauczycieli: informujcie uczniów, że udział w zgromadzeniach jest nielegalny”

  1. W związku z docierającymi do Kuratorium informacjami o próbach wykorzystywania społeczności szkolnej do działań o charakterze politycznym przez różne partie i organizacje polityczne, ostatnio wyrażającym się w zachęcaniu do udziału w manifestacjach politycznych, wykorzystywaniu systemu oświaty do kolportowania informacji o takich manifestacjach oraz organizowania ich przebiegu, pragnę przypomnieć Państwu, że szkoła powinna być miejscem apolitycznym.

    Barbara Nowak, Małopolski kurator oświaty, 5.5.2017

    Co się zmieniło od tej pory?

    Btw udział w zgromadzeniach jest zgodny z prawem, że mamy Konstytucję. Co innego, że ilość osób w nim jest obecnie ograniczona.

  2. „o co naprawdę chodzi pani kurator. Czy o zdrowie uczniów? A może o krzewienie wśród młodych ludzi szacunku do prawa?”. Otóż to. Dokładniej mówiąc, do prawa i sprawiedliwości. Ale któregoś dnia junta z Nowogrodzkiej i tak upadnie, jak każda. Nie dziś, nie jutro… ale upadnie. I nie uratuje jej ani prokurator krajowy, żądający stawiania WŁAŚCIWYCH zarzutów, ani Policja, pałująca demonstrantów, ani minister reedukacji, odbierający dotacje, ani tym bardziej nawiedzona, kurator oświaty z politycznego nadania.

  3. pis to nic innego jak komuna – taka sama, tak samo arogancka i żałosna w swoim wąziutkim pojmowaniu świata. Tak samo upadnie, tylko smród większy pozostanie bo czasy się zmieniły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *