ING Bank Hipoteczny może wreszcie rozpocząć działalność. Wkrótce na rynku może pojawić się także Millennium Bank Hipoteczny, wniosek rozważa Santander Bank Polska

Biznes Finanse Dołącz do dyskusji (6)
ING Bank Hipoteczny może wreszcie rozpocząć działalność.  Wkrótce na rynku może pojawić się także Millennium Bank Hipoteczny, wniosek rozważa Santander Bank Polska

Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na start działalności nowego podmiotu, jakim jest ING Bank Hipoteczny. Oczywiście właścicielem jest ING Bank Śląski. Pytanie brzmi tylko, czy ING wyciągnęło wnioski z przygody, którą musiało zakończyć w 2011 r. Pozostaje wierzyć, że tak, bo dla konsumenta większa liczba banków hipotecznych to szansa na wynegocjowanie korzystniejszych warunków.

ING Bank Hipoteczny 2. Można tak powiedzieć, bo taki bank już kiedyś istniał

Na ciekawy ruch zdecydował się ING Bank Śląski. Stosunkowo niedawno, bo w 2011 r., zamknął swój bank hipoteczny. Po siedmiu latach od tamtej decyzji zwrócił się jednak do KNF o pozwolenie na utworzenie nowego podmiotu, ale o takim samym charakterze. Komisja wyraziła zgodę, a 2 stycznia 2019 r. pozwoliła na start działalności ING Banku Hipotecznego. Co ciekawe, ING to nie jedyny bank, który nabrał apetytu na własny bank hipoteczny. W KNF czeka bowiem wniosek o utworzenie Millennium Bank Hipotecznego, a jeszcze niedawno taki krok zapowiadał Santander Bank Polska. Na razie na polskim rynku, oprócz ING, działają jeszcze trzy banki hipoteczne – podmioty związane z mBank, Pekao i PKO BP. Do tej pory znaczącą przewagę na rynku polskich listów zastawnych miał PKO Bank Hipoteczny, ponieważ na koniec I połowy 2018 r. jego emisje stanowiły 58 proc. całości. Z kolei większego znaczenia nie miały emisje Pekao, ponieważ stanowiły tylko 6 proc. całości.

ING Bank Hipoteczny: to dobra wiadomość dla klientów

Na stronie ING Banku Śląskiego znajdziemy oczywiście wiadomość o ING Bank Hipoteczny. „Powołanie spółki ma na celu dywersyfikację struktury finansowania aktywów banku poprzez możliwość emisji długoterminowych listów zastawnych. Ich podstawę będą stanowiły wierzytelności z tytułu kredytów zabezpieczonych hipoteką nabyte od ING Banku Śląskiego lub innych banków.” – przeczytamy w komunikacie prasowym.

Warto śledzić rozwój banków hipotecznych, ponieważ to daje szansę na pojawienie się na rynku wielu korzystniejszych ofert. Obecnie konkurencja nie jest zbyt duża, ale im więcej podmiotów wejdzie do gry – tym lepiej dla nas wszystkich. Chociaż zanim klienci ruszą do banków hipotecznych, dobrze by było, gdyby zadali sobie najpierw pytanie, jak spłacić kredyt hipoteczny.