REKLAMA
  1. Home -
  2. Prawo -
  3. Intercyza nie zawsze poskutkuje rozdzielnością majątkową małżonków. Czasem skutek może być wręcz odwrotny
Intercyza nie zawsze poskutkuje rozdzielnością majątkową małżonków. Czasem skutek może być wręcz odwrotny

Czy warto podpisać intercyzę? Nad odpowiedzią na to pytanie zastanawiali się z pewnością wszyscy mający wkrótce zawrzeć związek małżeński. A jeśli nie wszyscy, to z pewnością ci, którzy kierują się w swoim życiu pragmatycznym myśleniem. Czym właściwie jest intercyza i dlaczego warto ją podpisać? 

Maciej Wąsowski11.04.2022 12:00
Prawo

Rośnie liczba rozwodów. Coraz więcej spraw rozwodowych trafia do sądów. Postępowaniom rozwodowym towarzyszą również postępowania działowe, które bardzo często ciągną się latami. Co zrobić, aby w razie najgorszego uniknąć długoletniego oczekiwania związanego z przeprowadzeniem podziału majątku?

Nie chciałbym, aby zabrzmiało to cynicznie, czy też kpiąco, ale mam wrażenie, że nadmierna wiara w treść słów przysięgi małżeńskiej - że nie opuszczę cię, aż do śmierci bardzo często dostarcza wielu problemów. Sam znam jednego adwokata, który następnego dnia po ślubie zaprowadził małżonkę do notariusza. Akurat w tym przypadku nie rozpatrywałbym tak daleko idącej przezorności jako wady.

REKLAMA

Wspólnota majątkowa małżonków a intercyza - czy warto ją podpisać?

Aby możliwie najprościej wytłumaczyć zagadnienia związane z podziałem majątku małżonków konieczne będzie objaśnienie podstawowych pojęć. W pierwszej kolejności - czym jest wspólnota majątkowa pomiędzy małżonkami. Powstaje ona w momencie wstąpienia w związek małżeński. Oznacza, że od tego momentu do wspólnego majątku obojga małżonków będą wchodziły wszelkie dobra materialne, które małżonkowie nabędą w trakcie trwania małżeństwa. Co jednak jeśli małżonkowie nawet po zawarciu małżeństwa chcą samodzielnie decydować o swoim majątku?

Rozwiązaniem jest wspomniana wyżej intercyza. Jej podpisanie powoduje zmianę ustroju majątkowego małżonków. Co do zasady - intercyza - oznacza ustanowienie rozdzielności majątkowej. W tej sytuacji każdy z małżonków będzie dysponował odrębnym majątkiem.

REKLAMA
Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi