Jak rozliczyć PIT przez internet? Podpowiadamy!

Finanse 27.04.2017
Jak rozliczyć PIT przez internet? Podpowiadamy!

Udostępnij

Tomasz Laba

Wiele można mówić o kulejących usługach e-administracji w Polsce, które co prawda z roku na rok stają się coraz lepsze, ale w ogólnym rozrachunku wciąż daleko im do ideału. Jest jednak jedna sprawa urzędowa, którą możemy załatwić w kilka minut bez wychodzenia z domu. Mowa oczywiście o złożeniu deklaracji podatkowej. Jeśli dostajesz gęsiej skórki na myśl o staniu w kolejce w lokalnym urzędzie skarbowym to koniecznie przeczytaj nasz poradnik jak rozliczyć PIT przez internet.

Rozliczenie PIT przez internet jest zadaniem naprawdę dziecinnie prostym, który nie wymaga zakładania ani konta w ePUAP, ani potwierdzenia osobistego w urzędzie, ani żadnych innych formalności. Jedyne co musisz przygotować to swój PIT z poprzedniego roku. Jako podpis i metodę weryfikacji jednocześnie przyjęto podanie kwoty przychodu z poprzedniego roku. W dobie bardzo skomplikowanych haseł do przeróżnych usług czy weryfikacji dwuetapowej ciężko w to uwierzyć, ale to rozwiązanie sprawdza się rewelacyjnie.

Jak rozliczyć PIT przez internet, krok po kroku

Krok 1. Wejdź na stronę Ministerstwa Finansów, aby pobrać i zainstalować aplikację e-Deklaracje wraz ze wszystkimi potrzebnymi wtyczkami, które instalują się automatycznie. Po uruchomieniu program poprosi o utworzenie nowego profilu. Podajemy zatem swoje imię, nazwisko oraz numer PESEL. Okno programu wygląda następująco.  Aby przejść do kolejnego kroku klikamy w Katalog formularzy.

e-Deklaracje

Krok 2. Z rozwijanej listy wybieramy formularz, który nas interesuje. Najczęściej będzie do PIT-37, który jest przeznaczony dla osób, które osiągnęły zysk w roku podatkowym, ale nie prowadzą działalności gospodarczej. Następnie przechodzimy dalej klikając „otwórz”.

e-deklaracje PIT-37

Krok 3. Pojawia się elektroniczna wersja formularza do wypełnienia. Wszystkie obowiązkowe do wypełnienia pola podświetlone są na czerwono dzięki czemu niczego nie pominiemy.

e-Deklaracje PIT-37

Krok 4. Na kolejnej stronie wpisujemy dokładnie kwoty do rozliczenia.

e-Deklaracje PIT-37

Warto tu nadmienić, że po wprowadzeniu kwot program sam obliczy podstawę podatku oraz informację, czy otrzymamy tak bardzo upragniony zwrot podatku, czy, czego nikomu nie życzymy, trzeba do podatku dopłacić.

e-Deklaracje PIT-37

Jeśli nasz PIT wypełniliśmy i jesteśmy gotowi, aby przejść do kolejnego etapu klikamy na zielony przycisk „dalej” w dole ekranu. Program w tym momencie sprawdzi, czy nie pominęliśmy żadnego pola oraz czy nie ma żadnych innych błędów. Jeśli okaże się, że mamy braki program nas o tym poinformuje odpowiednim komunikatem wskazując, czego brakuje w formularzu.

e-Deklaracje PIT-37

Krok 5. Jest to opcjonalny krok. Pamiętajcie, że w rozliczeniu rocznym możemy przekazać 1% swojego podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Z pewnością widzieliście mnóstwo reklam przeróżnych fundacji z prośbą o wsparcie. To jest ten moment, gdzie możemy zadecydować, która organizacja dostanie nasze pieniądze. Tutaj znajdziecie wyszukiwarkę tych organizacji.

e-Deklaracje PIT 37 1%

Krok 6. Jeśli wypełniliśmy formularz bez błędów przechodzimy do kolejnego etapu jakim jest podpisanie deklaracji. Tak jak wspomniałem, największą zaletą tego sposobu rozliczania się z fiskusem jest to, że nie jest wymagana żadna nadzwyczajna weryfikacja. Jako metodę przyjęto wprowadzenie kwoty przychodu z ubiegłego roku rozliczeniowego, jaką wykazaliśmy w poprzednim PIT składanym do skarbówki. W programie pojawi się okno do wpisania tej informacji z dokładną wskazówką, w którym okienku formularza znajdziemy tę kwotę.

e-Deklaracje PIT-37 podpis

Krok 7. Kolejnym krokiem jest wysłanie deklaracji. Klikamy na zielony przycisk „wyślij”. To wszystko.

e-Deklaracje PIT 37 wysłanie

Krok 7. Program podziękuję za wysłanie deklaracji. Pojawi się okno z numerem referencyjnym dokumentu.

e-Deklaracje PIT 37

Krok 8. Deklaracja została wysłana. W tym momencie możemy sprawdzić już jej status. Wracamy do głównego ekranu aplikacji i klikamy „Moje rozliczenia”. Pojawi się następujące okienko.

e-Deklaracje PIT 37 historia

Jeśli nasza deklaracja z jakiegoś powodu zostanie odrzucona (najczęściej przyczyną jest pomyłka we wpisaniu kwoty przychodu za ubiegły rok), pojawi się ona w zakładce „odrzucone”. Jeśli nasza deklaracja nie zawiera żadnych błędów, to pojawi się w zakładce „przyjęte”.

Po wejściu w ta zakładkę pojawi się również możliwość wygenerowania Urzędowego Poświadczenia Odbioru, co jest naszym dowodem skutecznego złożenia deklaracji. UPO można wygenerować już w kilka minut po skutecznym wysłaniu swojego PIT.

Na tym kończy się wypełnianie deklaracji.

Jak rozliczyć PIT przez internet – i wszystko jasne!

Przyznajcie sami, że jest to banalnie proste i zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż gdybyście zdecydowali się na wizytę osobistą w urzędzie. Nie trzeba chyba wspominać, że kolejki w nich w tym czasie są ogromne.

Pamiętajcie, że na wypełnienie PIT macie czas do końca kwietnia.

Zobacz też: Jak sprawdzić swoje punkty karne w internecie? Poradnik krok po kroku.

11 odpowiedzi na “Jak rozliczyć PIT przez internet? Podpowiadamy!”

 1. „Wejdź na stronę Ministerstwa Finansów, aby pobrać i zainstalować aplikację e-Deklaracje wraz ze wszystkimi potrzebnymi wtyczkami, które instalują się automatycznie.” Tak… Proszę spróbować zrobić to samo korzystając z Linuksa. Oczywiście można (po żmudnych, pogmatwanych i czasochłonnych modyfikacjach w zależnościach) uruchomić niewspieraną technologię Adobe na współczesnych 64-bitowych dystrybucjach, ale czy tak ma wyglądać rozwiązanie multiplatformowe w dzisiejszych czasach?? Porażka na całej linii.

    • Przed chwilą rozliczyłem.
     Aplikacja jak aplikacja, technologia zacofana, ale w sumie zajęło mi to 10 minut.

     Gorzej z UX na stronie MF, gdzie przez 20 minut próbowałem najpierw znaleźć link do pobrania aplikacji.

     • Owszem da się, korzystam od kilku lat. Problem w tym że flash to rozwiązania mało bezpieczne a nic się w tej kwestii u nas nie zmienia. Może faktycznie wszyscy dobrzy informatycy uciekli z ministerstw niczym szczury z tonącego statku

 2. Jakoś nikt nie wspomniał, że wszystko jest udostępnione przez HTTP (nie ma plików ani sum kontrolnych do pobrania poprzez HTTPS). Pytałem się o to support mailem… I cisza.

 3. Nie ma we wpisie ważnej informacji o przeglądarce PDF.
  Musi być to Acrobat Reader (produkt Adobe). Z Foxit Readerem nie działają wtyczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *