RCB ostrzega: gradobicie i burze w całym kraju. Jak sprawdzić gdzie jest burza?

Codzienne Technologie Dołącz do dyskusji (93)
RCB ostrzega: gradobicie i burze w całym kraju. Jak sprawdzić gdzie jest burza?

Jak sprawdzić gdzie jest burza online? Okazuje się, że w sieci znajdziemy przydatne narzędzia. A zgodnie z opinią Rządowego Centrum Bezpieczeństwa – są powody do niepokoju. 

Lato w tym roku nas nie rozpieszcza. Upałów jest jak na lekarstwo, pogoda raczej z gatunku tych „średnio na jeża”, na dodatek jest stosunkowo dużo opadów. Ryzykowne bywa wyjście z domu bez parasola i to niekoniecznie tego plażowego.

Niedziela również upływa nam pod znakiem deszczu, a nawet burz przechodzących przez Polskę. Może nie aż tak brutalnych, jak te z początku wakacji, gdy przewracały się liczące kilkadziesiąt lat drzewa, ale wystarczająco poważne, by Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uczulało obywateli w swoich tweetach i infografikach:

Jak sprawdzić gdzie jest burza online i w internecie? Radar opadów i burz

Nasz kraj do najmniejszych nie należy, a tym samym ostrzeżenia dla Podkarpacia nie muszą wcale przerażać mieszkańców Pomorza (i odwrotnie). Dlatego warto uzbroić się w narzędzia pozwalające na monitorowanie opadów, dzięki czemu będziemy w stanie bezpiecznie i efektywnie zaplanować swój dzień.

Jak sprawdzić gdzie jest burza przez internet? A nawet gdzie pada deszcz? Nie ma radaru idealnego, natomiast ja i kilka innych osób w redakcji Bezprawnika od paru lat korzystamy z mapy opadów zamieszczonej na stronie meteo.org.pl, która jest powiązana z Uniwersytetem Warszawskim. Strona dywersyfikuje źródła pobieranych informacji pogodowych i w rezultacie ich prognozy można uznać za bardzo wiarygodne, dane dostarczają bowiem takie podmioty, jak IMGW, ICM UW, NASA, NOAA, Foreca, Dark Sky, sat24.com.

Bardzo ciekawą opcją jest możliwość sprawdzenia nie tylko aktualnego stanu burz i opadów, ale również prognozy na następne godziny, która pokazuje czego możemy się spodziewać w perspektywie nadchodzącej doby. Nie są to pomiary idealne, ale na tyle trafne, że już kilkukrotnie uratowały mi życie.

Jak sprawdzić czy będzie padał deszcz?

Skorzystanie z mapy opadów możliwe jest po odwiedzeniu tego adresu w internecie, natomiast czy grożą nam przy okazji burze, możemy sprawdzić przy pomocy tego radaru. Jest to bardzo przydatne narzędzie.