Można już składać wniosek o wakacje kredytowe. Podpowiadamy, jak to zrobić

Finanse Dołącz do dyskusji
Można już składać wniosek o wakacje kredytowe. Podpowiadamy, jak to zrobić

Od dziś można już wnioskować o zawieszenie spłaty części rat kredytu. Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe i o czym trzeba pamiętać?

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Osoby, które złożą wniosek o wakacje kredytowe do dnia płatności raty za sierpień, będą mogły cieszyć się wakacjami kredytowymi już od sierpnia. Dobra wiadomość jest zatem taka, że jeśli komuś termin zapłaty raty przypada np. na 15. dzień miesiąca, to ma jeszcze trochę czasu na złożenie wniosku. Niestety – niektórym kredytobiorcom termin płatności raty przypada już na 1 sierpnia, dlatego też muszą się pospieszyć.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe? Po pierwsze – warto wiedzieć, że można to zrobić zarówno w oddziale banku jak i za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Zgodnie z przepisami każdy bank ma umożliwić klientom złożenie wniosku elektronicznie, bez konieczności wizyty w oddziale.

Należy jednocześnie pamiętać, że w każdym banku procedura złożenia wniosku może być nieco inna. Na przykład osoby, które podpisały umowę kredytową z PKO BP i tym samym to do tego banku muszą złożyć wniosek o wakacje kredytowe, muszą zalogować się do serwisu iPKO. Po zalogowaniu się na swoje konto w oczy rzuca się komunikat na czerwonym tle – właśnie o rządowych wakacjach kredytowych. Wystarczy kliknąć pole „Złóż wniosek”.

Z kolei w Banku Pekao S.A. klienci mają możliwość złożenia wniosku o wakacje kredytowe nie tylko za pośrednictwem bankowości internetowej Pekao24, ale i poprzez aplikację PeoPay. W Santander Bank Polska kredytobiorcy mogą złożyć wniosek logując się do bankowości elektronicznej Santander Internet. Następnie muszą wybrać zakładkę „Twoje sprawy” i potem „kredyt hipoteczny”. Na końcu muszą wybrać opcję „zawieś spłatę kredytu” i „złóż wniosek”. W Alior Banku z kolei kredytobiorca powinien zalogować się do bankowości Alior Online, a następnie wejść w zakładkę „moje sprawy” i „dyspozycje, opinie i potwierdzenia”. Po przejściu do tej zakładki powinien pojawić się gotowy do wypełnienia wniosek.

Bardzo intuicyjny formularz przygotował bank Credit Agricole. Na stronie banku jest odnośnik do prostego formularza, który trzeba po prostu wypełnić i przesłać (wysyłkę zatwierdza się kodem SMS otrzymanym z banku). Nie trzeba się logować do konta bankowego.

W BNP Paribas, aby złożyć wniosek przez bankowość elektroniczną, należy zalogować się do GOonline, przejść do zakładki „Moje Finanse”, a następnie „Kredyty”. Potem trzeba wybrać „Wnioski” i „Wniosek o wakacje kredytowe”.

W każdym z wymienionych banków wniosek można również złożyć osobiście, w oddziale banku.

W niektórych bankach kredytobiorcy muszą liczyć się z potencjalnymi problemami

W mBanku również można złożyć wniosek w serwisie transakcyjnym, jednak trzeba przyznać, że z pewnością nie jest to intuicyjne. Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe w tym banku? Należy zalogować się do serwisu, wybrać zakładkę „Pomoc”, a następnie „Inna sprawa”. W wyszukiwarce należy wpisać „wsparcie w spłacie kredytów” i uzupełnić wniosek.

Z kolei w Millennium Bank, aby zawiesić spłatę kredytu w danym dniu, konieczne jest złożenie wniosku do godz. 19. Aby zrobić to online, należy zalogować się do Millenetu, wybrać sekcję „Moje produkty”, a następnie wybrać „kredyt hipoteczny”. Potem trzeba przejść do „Wniosek o wakacje kredytowe” i wybrać „Ustawowe wakacje kredytowe”.

ING Bank Śląski zmienił zdanie – prawdopodobnie po komunikatach ze strony UOKiK

Dobra wiadomość czeka za to klientów ING Banku Śląskiego – w jednym wniosku będą mogli zawiesić wszystkie dostępne raty. Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe w tym banku? Jeśli elektronicznie – należy zalogować się do Mojego ING i wybrać kredyt, którego spłatę chce zawiesić kredytobiorca. Następnie należy przejść do sekcji „Wnioski” i wybrać „Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu”.

Tym samym procedura wniosku o zawieszenie spłaty kredytu jest podobna we wszystkich bankach. Można złożyć wniosek przez bankowość elektroniczną, można również – we wszystkich instytucjach – dopełnić formalności osobiście, w oddziale banku. Różni się głównie to, czy składanie wniosku przez internet jest intuicyjne, czy też może kredytobiorca musi najpierw poświęcić nieco czasu na znalezienie właściwego formularza.