Nic nie jest wieczne, nawet postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Podpowiadamy, jak je zmienić

Prawo Rodzina Dołącz do dyskusji
Nic nie jest wieczne, nawet postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Podpowiadamy, jak je zmienić

Sytuacja, w której po przeprowadzonym postępowaniu spadkowym nagle okazuje się, że ktoś odnalazł testament lub sąd pominął jednego ze spadkobierców ustawowych nie są wcale tak rzadkie. Wszystko da się jednak odkręcić. Dziś podpowiemy, jak zmienić postanowienie o nabyciu spadku.

Zmiana jest możliwa tylko w ściśle określonych przypadkach

Pomimo, że w praktyce sądowej sprawy dotyczące zmiany postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku są coraz częstsze, to ustawodawca traktuje je jako absolutny wyjątek. Zgodnie z przepisami podważenie wcześniejszego postanowienia jest możliwe jedynie, gdy osoba, która nabyła spadek w ogóle nie powinna dziedziczyć lub jej udział powinien być inny.

Takie sytuacje zdarzają się na przykład, kiedy rodzina odnajduje nowy testament lub okazuje się, że zachodzi sytuacja niegodności dziedziczenia. Z odpowiednim wnioskiem do sądu może wtedy wystąpić każdy zainteresowany. Chodzi o osoby, które mają interes w tym, by postanowienie zostało zmienione.

Jest jednak pewne ograniczenie. Jeśli taka osoba brała udział we wcześniejszym postępowaniu, to może żądać zmiany orzeczenia jedynie na podstawie, której nie mogła powołać wcześniej. Ponadto należy zgłosić się do sądu przed upływem roku od dnia zaistnienia nowej okoliczności.

Jak zmienić postanowienie o nabyciu spadku? Oto praktyczne wskazówki

Skoro wiemy już kto i kiedy może wystąpić z wnioskiem, to teraz powiedzmy trochę jak to wygląda w praktyce. By wszcząć postępowanie należy we wniosku opisać okoliczności uzasadniające naszym zdaniem zmianę postanowienia. Jeżeli dysponujemy nieznanym do tej pory testamentem, należy go dołączyć do dokumentów składanych do sądu.

Co więcej, należy też pamiętać o uiszczeniu odpowiedniej opłaty sądowej. Obecnie wynosi ona 100 zł. Pieniądze wpłacamy na konto właściwego sądu. Chodzi oczywiście o sąd, który wydał wcześniejsze postanowienie. Niezbędne też będą odpisy naszego wniosku dla strony przeciwnej. W tym postępowaniu będą to osoby, na rzecz których orzeczono nabycie spornego spadku.

Warto pamiętać o zabezpieczeniu jeśli chcemy, by cokolwiek ze spadku jeszcze pozostało

Często bywa tak, że tuż po śmierci spadkodawcy rodzina od razu zabiera się za spieniężenie pozostawionego majątku. Takie zachowanie jest oczywiście niewłaściwe bez odpowiedniego potwierdzenia dziedziczenia. Problem może być tym większy, jeśli takie osoby posiadają już prawomocne postanowienie o nabyciu spadku, a my dopiero zamierzamy je zmienić. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której zanim sąd rozstrzygnie sprawę z majątku zmarłego już nic nie pozostanie.

Dlatego niezwykle ważne jest, by przy wniosku o zmianę postanowienia o nabyciu spadku pamiętać o kwestii zabezpieczenia. Jest to instytucja, która pozwoli nam na zatrzymanie ewentualnego zbywania majątku zmarłego przed końcem postępowania. W praktyce może to polegać na chociażby zakazie sprzedaży mieszkania lub złożenia do depozytu środków pieniężnych wchodzących w skład masy spadkowej.

Napisanie skutecznego wniosku o zmianę postanowienia o stwierdzenia nabycia spadku, a tym bardziej o zabezpieczenie masy spadkowej wcale nie jest takie proste. Dlatego w takich sytuacjach warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty, który przeprowadzi nas przez etapy postępowania spadkowego. Trzeba bowiem pamiętać, że batalia w sądzie wcale nie będzie ani łatwa ani krótka. Przy pokaźnym majątku zostawionym przez zmarłego gra może być jednak „warta świeczki”.