Jak zrezygnować z polskiego obywatelstwa?

Państwo Zagranica dołącz do dyskusji (25) 17.02.2016
Jak zrezygnować z polskiego obywatelstwa?

Maciej Lewczuk

Trochę w aktach pustych politycznych manifestów, a trochę ze względu intensywnej w ostatnich latach emigracji, coraz częściej słychać głosy, że ludzie chcą zrezygnować z polskiego obywatelstwa. Ale nie wiedzą jak.

Od czasu, gdy Polacy emigrują do różnych krajów, wielu z nich może pochwalić się podwójnym obywatelstwem. Dwa paszporty dla wielu z nich to jednak nie jest powód do dumy, a obciążenie. Dlatego spora liczba naszych krajan chce zostać byłymi obywatelami Polski. Chcą zrezygnować z polskiego obywatelstwa, tylko nie wiedzą jak lub mają z tym problem.

Zrezygnować z polskiego obywatelstwa? Po co?! Tak można by zapytać, słuchając osób, które noszą się z takim zamiarem. Okazuje się, że z różnych powodów nie chcą oni identyfikować się z naszą ojczyzną. Inni po prostu mają dość problemów w przypadku przekraczania granic Polski, głównie chodzi o lotniska i odprawy.

Jak zrezygnować z polskiego obywatelstwa?

Jeśli chodzi o problemy na lotnisku, to zdarzało się, że osoby mające więcej niż jeden, polski paszport podróżują po Świecie, używając paszportu kraju, w którym się osiedlili i zapuścili nowe korzenie. Zdarzyło się kilka razy, że mieli oni problemy z wyjazdem z Polski, gdyż służb nie interesowało to, że mają paszport innego kraju i nim się legitymują. Jako obywatele Polski powinni mieć i okazać paszport i dowód osobisty wydany w naszym kraju. To tylko jeden z przykładów, ale tak potraktowani ludzie mogą chcieć zrezygnować z czegoś, co może przysporzyć nie tylko problemów, ale i upokorzenia.

Powyższy przykład to tylko jedna z sytuacji, która skłania ludzi do rezygnacji z polskiego obywatelstwa. Jak zrobić to skutecznie, to już inna para kaloszy. Można to zrobić, ale wymaga to czasu, samozaparcia i zdawać sobie sprawę, że gdy klamka zapadnie, to ponowne uzyskanie obywatelstwa może być niemożliwe.

Aby w miarę najprościej móc zrezygnować z polskiego obywatelstwa trzeba mieć już obywatelstwo innego kraju. Potem złożyć własnoręcznie sporządzony wniosek u wojewody regionu, w którym się mieszka, jeśli dana osoba mieszka w Polsce. Jeśli wnioskodawca mieszka za granicami Polski, to składa prośbę do konsula polskiego.

Dodatkowo należy dołączyć takie dokumenty, takie jak urzędowo poświadczoną kopię ważnego dokumentu tożsamości i potwierdzającego obywatelstwo, odpis aktu urodzenia, dokument poświadczający stan cywilny (może być to odpis aktu zawarcia związku małżeńskiego), życiorys w języku polskim sporządzony przez wnioskodawcę, zdjęcie w formacie identycznym, jak paszportowy.

Dodatkowo potrzebne są też oświadczenie, że wnioskodawca zrzeka się polskiego obywatelstwa i potwierdzenie posiadania obywatelstwa innego kraju lub gwarancji jego otrzymania. Szczerze mówiąc taki wymóg wydaje mi się niekonstytucyjny, ponieważ Konstytucja RP interpretowana wprost nie zakazuje wybrania losu apatrydy. Konieczne jest także oświadczenie o tym, że nie bierze on udziału w żadnym postępowaniu sądowym.

Wszelkie dokumenty wydane w kraju, w którym wnioskodawca ma drugie obywatelstwo, muszą być dostarczone wraz z ich tłumaczeniami na język polski, wykonanymi przez tłumacza przysięgłego. Wzór wniosku można znaleźć na stronie ambasady Polski w Londynie. Wniosek i dodatkowe dokumenty to jednak nie wszystko. Za działania konsula trzeba wnieść opłatę w wysokości 350 Euro.

Decyzję o przychyleniu się do wniosku o zrzeczenie się obywatelstwa polskiego podejmuje Prezydent Rzeczypospolitej i w przypadku zgody, decyzja jest ostateczna. Oznacza to, że w przypadku, gdy wnioskodawca po oddaniu polskiego paszportu rozmyśli się, to raczej nie ma co marzyć o przyznaniu ponownie obywatelstwa polskiego. Prezydent RP ma niczym nieograniczony czas na wydanie decyzji, czyli jednym słowem, można czekać kilka miesięcy, a może się nie doczekać wcale.

Jak widzicie, zrzeczenie się obywatelstwa nie jest przesadnie skomplikowane, ale może nie przynieść spodziewanego skutku, a jeśli już, to można czekać na decyzję wiele miesięcy, a nawet lat… i się nie doczekać.

W każdej sprawie, dotyczącej problemów prawnych związanych z podróżami, odprawami celnymi, kontaktami z ambasadami, konsulatami i wszelkimi innymi, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com

25 odpowiedzi na “Jak zrezygnować z polskiego obywatelstwa?”

 1. Za wikipedią:

  Powszechna deklaracja praw człowieka w artykule 15 głosi: 1. Każdy człowiek ma prawo do posiadania obywatelstwa. 2. Nie wolno nikogo pozbawiać samowolnie obywatelstwa ani nikomu odmawiać prawa do zmiany obywatelstwa.

  Więc jeśli nie można odmawiać prawa do zmiany obywatelstwa, to jak to jest z tym brakiem decyzji prezydenta?

  • Pan pisze o kraju totalnego bezprawia i – co gorsze – przyzwolenia nań. Na każdym poziomie. Skąd to pytanie ? ;-)

 2. Tak sie zastanawiam czy cos sie zmienilo w polityce monetarnej Wielkiej Brytanii. Mieszkam w Anglii ponad piec lat i obowiazujaca waluta jest funt brytyjski, a nie euro. Rozumiem na jakich zasadach funkcjonuja konsulaty i ambasady, ale bardziej im sie bedzie ooplacac pobierac oplaty w GBP niz EUR czy nawet PLN. I z tego co jeszcze sie orientuje to ani Wielka Brytania ani Polska nie przystapily do strefy euro. Ale pewnie cos sie pozmienialo, tylko ja sie jeszcze nie zorientowalam i posluguje sie nieaktualna waluta w tym kraju.
  Pozdrawiam.

  • Wniosek jest podlinkowany do londynu, ale możesz mieć obywatelstwo dajmy na to Francji, Niemiec, etc. Jaka tam obowiązuje waluta? Pewnie w UK przeliczą to na funty.

   • A przepraszam. :) Moj blad, bo zle zinterpretowalam panskie slowa. Chodzi o wniosek ze strony ambasady w Londynie, a nie o mieszkajacych w WB.
    Tak, rzeczywiscie mozna skorzystac z wniosku, ale czy to cokolwiek zmienia? Prezydent moze podpisac wniosek, ale nie musi. Swego czasu taniej mi wyszlo poleciec do Polski i zlozyc wnioski o dokumenty w urzedach niz fatygowac sie do konsulatow i ambasad w panstwach, ktorych mieszkalam. Ale sie z tym zgodze, ze jednak celnicy dokladniej sie przygladaja ludziom z roznymi paszportami. A po ostatnich wydarzeniach to troche bardziej nawet. Oczywiscie do wytrwalych i cierpliwych swiat nalezy. Jedna moja kolezanka miala problem wlasnie z dokumentami, bo jako obywatelka Kanady i Polski, miala polskie dokumenty nie wazne. Poslugiwala sie kanadyjskimi. Troche narzekala, ale ogolnie celnicy nie robili wiekszych problemow.
    Pozdrawiam.

    • Sam podróżowałem z dwoma polskimi paszportami. Zdziwienie było tylko chwilowe, ale przyglądali mi się dokładniej u nas i na lotniskach w USA ;)

     • Jak nie musze to nie latam. Nie lubie. No i tanie linie lotnicze rzadza (Nic nie przebije „run for your life”). Ale ostatnio odkrylam jeszcze lepsza rozrywke podroznicza – autokary liniowe. Na samo wspomnienie, az mi sie smiac chce. Nie przeszkadza mi, ze sprawdzaja na bramkach, przejsciach granicznych, przeswietlaja bagaze (a nawet caly pojazd) – taka maja prace. Ale nic nie przebije pasazera, ktory nie przyznaje sie do podpisanego jego nazwiskiem bagazu. No moze, ksiazki nie da sie z tego zlozyc, ale historia przednia. To co ludzie potrafia wydziwiac to moze jeszcze zaskoczyc.
      Wole samochodem spokojnie jechac. :)

 3. Dzięki za te informacje. Wynika z nich, że polskie prawo chyba trochę odbiega od norm międzynarodowych bo przytaczając yagoodtp „Każdy człowiek ma prawo zrzec się obywatelstwa”.
  Czy wiesz może jak jest z emeryturą po zrzeczeniu się obywatelstwa? Logicznie nie powinno to mieć związku ale logika może tu zawieźć.

 4. „można czekać na decyzję wiele miesięcy, a nawet lat… i się nie doczekać” – cóż, jak to we współczesnym kryptofeudalizmie :-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *