Czy mogę wrócić do domu hulajnogą elektryczną po mocno alkoholowej imprezie?

Moto Dołącz do dyskusji (255)
Czy mogę wrócić do domu hulajnogą elektryczną po mocno alkoholowej imprezie?

Powrót z imprezy po alkoholu bywa trudny. Spacer przez miasto, daleko do domu i nagle na naszej drodze staje idealnie zaparkowana hulajnoga elektryczna, która wprost prosi się o użycie. Jazda na hulajnodze elektrycznej po alkoholu wydaje się prosta. W końcu chodzi jedynie o utrzymanie równowagi, od 20 maja jest jednak karalna.

Czy można jeździec na hulajnodze elektrycznej pod wpływem alkoholu?

Odpowiedz na to pytanie, od kilku dni jest dość jasna. Nie. Do tej pory hulajnogi elektryczne pozostawały w szarej strefie, nie do końca wiadomo było jak traktować ich użytkowników. W efekcie byli w świetle prawa bardziej pieszymi niż kierowcami. Co skutkowało bałaganem prawnym i drogowym. Wiele osób wykorzystywało lukę w przepisach, choćby właśnie poprzez używanie e-hulajnóg pod wpływem alkoholu. Cóż, nie da się ukryć, że jest to dość wygodny sposób przemieszczania się. Do jazdy pod wpływem alkoholu na hulajnodze elektrycznej przyznawało się 40 procent użytkowników.

Hulajnoga elektryczna przepisy

Wolna amerykanka dla użytkowników hulajnóg elektrycznych skończyła się 20 maja 2021 r., po wprowadzeniu zmian w przepisach o ruchu drogowym. Jazda na hulajnodze elektrycznej po alkoholu od kilku dni jest więc już wykroczeniem. Pozostający dotychczas poza prawem mały pojazd elektryczny, którym była e-hulajnoga jest obecnie traktowany tak samo jak rower. Oznacza to, że korzystając z e-hulajnogi w stanie po spożyciu alkoholu (zawartość alkoholu we krwi od 0,2 do 0,5 promila) oraz w stanie nietrzeźwości (zawartość alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila), popełnia się wykroczenie z artykułu 87 Kodeksu wykroczeń. Grozi za to kara aresztu lub grzywny.

Prawo do zbadania trzeźwości ma zarówno policja, jak i straż miejska. A w przypadku wyniku pozytywnego hulajnoga może zostać odholowana. Kosztami zostanie obciążony jej użytkownik i mowa tu oczywiście nie tylko o kosztach jej odholowania, ale również przechowywania. Na szczęście jazda pod wpływem alkoholu na hulajnodze elektrycznej nie skutkuje utratą prawa jazdy.

Warto natomiast zwrócić uwagę, że zmiana przepisów objęła i dotyczy znacznie szerszego grona pojazdów. Mówi o wszystkich urządzeniach transportu osobistego. W praktyce chodzi o elektryczne deskorolki czy pojazdy typu sagway. Poruszanie się nimi pod wpływem alkoholu wiąże się z podobnymi konsekwencjami.