Przedsiębiorcy będą musieli przesyłać do ZUS nowy plik – prawdopodobnie już od 2023 r.

Firma Dołącz do dyskusji (182)
Przedsiębiorcy będą musieli przesyłać do ZUS nowy plik – prawdopodobnie już od 2023 r.

Wszystko wskazuje na to, że przedsiębiorcy już wkrótce będą musieli przesyłać do ZUS nowy plik – trochę na wzór pliku JPK_VAT. Zakład deklaruje, że Jednolity Plik Ubezpieczeniowy już w 2023 r. jest bardzo prawdopodobny.

Już od dłuższego czasu ZUS sygnalizuje, że chce wprowadzić jeszcze większą automatyzację rozliczeń i wypłaty świadczeń. Jednym z założeń jest przejęcie przez ZUS obowiązku rozliczania składek ZUS – przedsiębiorcy nie musieliby samodzielnie wyliczać składek, a ich jedynym zadaniem byłoby uiszczenie kwoty podanej przez Zakład. Miałoby to być duże ułatwienie zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników. Przejęcie przez ZUS obowiązku wyliczania składek miałoby również zminimalizować ryzyko błędów, które czasem zdarzają się przedsiębiorcom.

Automatyzacja wprowadzana przez ZUS oznacza jednak, że przedsiębiorcy będą musieli przekazywać nowy plik. Chodzi o Jednolity Plik Ubezpieczeniowy – który może zostać wprowadzony już w 2023 r.

Jednolity Plik Ubezpieczeniowy już w 2023 r. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

To właśnie dzięki Jednolitemu Plikowi Ubezpieczeniowemu ZUS będzie mógł rozliczać składki za przedsiębiorców. Z jednej strony zatem przedsiębiorcy nie będą musieli wypełniać i wysyłać do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych. Z drugiej – będą musieli wysyłać Jednolity Plik Ubezpieczeniowy. W pliku znajdą się m.in. informacje o przychodach ubezpieczonych pracowników.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że dane do pliku będą pobierane automatycznie – co oznacza, że przedsiębiorcy nie będą go musieli ręcznie uzupełniać. Teoretycznie zatem dojdzie im nowy obowiązek, ale w praktyce – i tak powinien ułatwić im życie.

Zgodnie z komunikatem ZUS, nowe zasady zgłaszania do ubezpieczeń społecznych, zgłaszania płatników składek i wyrejestrowania będą procedowane już od 1 stycznia 2023 r. Nie oznacza to jednak, że już od początku 2023 r. ZUS przejmie obowiązek rozliczania składek za przedsiębiorców. Stanie się to prawdopodobnie w kwietniu 2023 r. Z wstępnego harmonogramu wynika, że w pierwszej kolejności Zakład przejmie rozliczenia osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników, będą musieli poczekać na automatyzację rozliczeń składek nieco dłużej. Zakład deklaruje, że w przypadku przedsiębiorców zatrudniających do 20 ubezpieczonych pierwsze składki rozliczy za listopad 2023 r. W przypadku przedsiębiorców zatrudniających do 50 ubezpieczonych – za grudzień 2023 r. Najdłużej będą musieli poczekać przedsiębiorcy zatrudniający 50 i więcej ubezpieczonych. W ich przypadku ZUS pierwsze składki rozliczy za styczeń 2024 r.

Oczywiście należy pamiętać, że jest to jedynie wstępny harmonogram – i poszczególne terminy mogą mimo wszystko ulec zmianie.