Jedziesz autem z pijanym kierowcą? Jesteś współwinny wypadkowi

Gorące tematy Moto 31.07.2015
Jedziesz autem z pijanym kierowcą? Jesteś współwinny wypadkowi

Udostępnij

Michał Grązka

Sąd orzekł, że pasażer jadący z pijanym kierowcą w dużym stopniu przyczynia się do wypadku, co prowadzi do odpowiednich konsekwencji.

Pijani kierowcy są wciąż zmorą polskich dróg. Być może jedną z dodatkowych metod zapobiegania takim zachowaniom będzie karanie współodpowiedzialnych. Gdy pasażer będzie odpowiadał za czyn nieodpowiedzialnego kierowcy, być może powstrzyma go od prowadzenia.

Historia, która swój finał miała w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie z wyrokiem z dnia 6 maja 2015 r., I ACa 936/14, rozpoczęła się w maju 2011. Osoba, która była pasażerem pojazdu prowadzonego przez pijanego kierowcę, uległa w czasie tego przejazdu wypadkowi. Skutkiem był kilkumiesięczny pobyt w szpitalu i liczne operacje. Część dolegliwości może występować do końca życia, natomiast dodatkowe problemy rozpoczęły się przy uzyskiwaniu odszkodowania.

Ubezpieczyciel uznał, że w przypadku tego typu wypadku w okolicznościach nie związanych z alkoholem, zadośćuczynienie wyniosłoby wskazane przez sąd 80 tysięcy złotych. Oceniono jednak, że poszkodowany w 50% przyczynił się do spowodowania wypadku, w związku z czym wypłata miała być obniżona aż o 40 000 zł.

Sąd Okręgowy zgodził się z ubezpieczycielem tylko częściowo. Przyznał rację odnośnie tego, że poszkodowany ponosi winę, jednak jedynie w 30% i o tyle powinna być zmniejszona wypłata. Od decyzji tej wpłynęło odwołanie, które ostatecznie rozstrzygnął Sąd Apelacyjny.

Ten ostatni potwierdził, że poszkodowany spożywając z kierowcą alkohol i pozwalając mu na prowadzenie pojazdu jest współwinny wypadkowi, jednak nie na równi z kierowcą, czyli nie w 50%. W związku z tym, podtrzymana została decyzja o 30-procentowym udziale w winie i o tyle zmniejszone zostały świadczenia z odszkodowania.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Ta sytuacja daje kolejny argument na to, że nie należy być obojętnym na pijanych kierowców. Oczywiście, bardziej przemawiająca do rozsądku, niż obniżenie świadczeń powinna być odpowiedzialność za życie swoje, a także innych uczestników ruchu. Jednak dobrze zdawać sobie sprawę, że sąd bierze pod uwagę wszystkie okoliczności i także ci, którzy ucierpieli mogą być współwinni.

Problemy z prawem drogowym lub egzekwowaniem należności od ubezpieczyciela, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.