Jesteś freelancerem, a marzysz o oszczędzaniu w ZUS? Jest na to sposób!

Gorące tematy Podatki Praca Dołącz do dyskusji (3)
Jesteś freelancerem, a marzysz o oszczędzaniu w ZUS? Jest na to sposób!

Pracując bez umowy także możemy odkładać w ZUS oszczędności emerytalne. Niewiele osób wie o takiej opcji.

Wiele osób preferuje zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, najlepiej na czas nieokreślony z powodu składek emerytalnych i ubezpieczeń. Obawiają się, że pracując w oparciu o na przykład umowę o dzieło nie będą mogli spodziewać się wypłat po zakończeniu wielu lat kariery zawodowej.

Jak informuje ZUS, istnieje jeszcze inna droga wpłacania składek emerytalnych i uzyskiwanie świadczeń. Można to robić dobrowolnie, nie przedstawiając umowy o pracę, a jedynie deklarując swoje zarobki. W tym celu należy złożyć formularz ZUS ZUA. Możemy tego dokonać w placówce urzędu lub za pośrednictwem platformy elektronicznej.

Pojawia się jednak parę ograniczeń. Po pierwsze, deklarowane przez nas przychody, od których obliczane będą dobrowolne składki emerytalne, nie mogą być niższe niż minimalne zarobki ustalone na dany rok. W roku 2015 jest to 1750 zł, natomiast w 2016 wzrosną one do kwoty 1850 zł.

Kolejnym z obostrzeń jest fakt, że osoby które zdecydują się na składki według procedury ZUS ZUA będą objęte gwarancją wypłat minimalnej emerytury tylko, jeśli będą korzystały z tego typu funduszy przez mniej, niż 10 lat. Jeśli „awaryjny” system wpłat będzie trwał dłużej, pieniądze będą przekazywane dopiero po uzbieraniu na koncie wyznaczonego kapitału.

Mimo wszystko, warto przemyśleć skorzystanie z dostępnej od 2013 roku możliwości dobrowolnych składek emerytalnych. Jest to opcja korzystna dla osób, które przykładowo zmieniają pracę i przez pewien czas są pozbawione zatrudnienia, a nie chcą przerywać wpłat na swoje konta emerytalne. Skorzystać z tej opcji mogą także ci, którzy tymczasowo zarabiają za granicą, jednak planują wrócić do kraju i pobierać później wszelkie świadczenia.

Wiele wątpliwości związanych z dobrowolnym podleganiem ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym rozwiązuje oficjalny poradnik ZUS. Warto jednak przed przystąpieniem do takiego programu skonsultować się ze specjalistą-prawnikiem, który doradzi możliwe rozwiązania.

Problemy z emeryturą, nie wiesz czym różnią się świadczenia z ZUS od OFE lub jakie wybrać?Potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.