Kamerki do monitoringu montowane są już w niemal każdym biurze czy firmie. Coraz więcej gospodarstw domowych także jest monitorowanych. Montując monitoring, trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach.
Po pierwsze, monitoring nie może być zamontowany w miejscach, które powinny zapewniać intymność – toaletach, przebieralniach, prysznicach.
Po drugie, całość materiału musi być dobrze zabezpieczona, aby nie wypłynęła poza ochronę.
Po trzecie, materiałów tego typu nie można zamieszczać na żadnych publicznie dostępnych portalach czy forach – ochrona danych osobowych.
Co do punktu trzeciego, problemem może być zamontowanie monitoringu w mieszkaniu, do którego przychodzi niania opiekująca się dziećmi, sprzątaczka czy gosposia pomagająca w prowadzeniu domu. Szczególnie gdy nic nie wie o monitoringu.
Może się tak zdarzyć, że pod nieobecność domowników coś przeskrobie, lub będzie się zachowywała nieodpowiednio, lub też wykorzystywała przedmioty należące do właścicieli w sposób, którego oni nie zaakceptowaliby, będąc na miejscu.
Czy domownicy powinni poinformować osoby postronne, że mogą być nagrywane przez monitoring? Czy jeśli informują, muszą pokazać, gdzie są obiektywy kamer? Jak powinni zachować się domownicy, jeśli odkryją nieprawidłowości w działaniu osób, którym pozostawili pod opieką swoje dzieci lub mienie? Czy osoby monitorowane mogą pozwać domowników o naruszenie wizerunku czy intymności?
Jeśli dręczą Was takie pytania lub macie inne wątpliwości i chcielibyście uzyskać fachową poradę, to nasi prawnicy dostępni stale pod adresem kontakt@bezprawnik.pl z chęcią Wam pomogą.
Zdjęcie z serwisu freeimages.com