Zmiana terminów wypłat 500 plus. Sprawdź kiedy przyjdzie przelew

Finanse Państwo Rodzina Dołącz do dyskusji (19)
Zmiana terminów wypłat 500 plus. Sprawdź kiedy przyjdzie przelew

Nowy okres wypłat świadczenia 500 plus rozpoczął się 1 czerwca. Od tego dnia w całości obsługę programu przejął od samorządów ZUS. Stąd zmiany w realizacji wypłat. Teraz każdy rodzic ma stały termin, w którym co miesiąc dostanie pieniądze na konto. Od czego zależy dzień wypłaty i jak się dowiedzieć, kiedy dostanę 500 plus?

Kiedy dostanę 500 plus?

Nowy okres wypłat świadczenia zaczął się 1 czerwca, a skończy 31 maja 2023 roku. Wnioski o wypłatę można było składać od lutego. Dotąd zrobili to rodzice i opiekunowie 6,5 mln dzieci. Jak pisaliśmy, wniosek o 500 plus złożony do końca kwietnia gwarantował ciągłość wypłat. W przypadku wniosków złożonych od 1 maja ZUS na wypłatę pieniędzy ma 3 miesiące. Kto złożył wniosek w maju ZUS wypłaci 500 plus do końca lipca z wyrównaniem za czerwiec. W przypadku wniosków czerwcowych pieniądze wpłyną na konto do końca sierpnia. Z wyrównaniem od czerwca. Przy wnioskach złożonych w lipcu, ZUS wypłaci pieniądze do końca września, z wyrównaniem od lipca.  Jeśli natomiast chodzi o wnioski złożone w sierpniu, ZUS wypłaci świadczenie w październiku. Ale z wyrównaniem tylko od sierpnia.

Płyną miliony

Pierwsze przelewy z ZUS-u rodzice dostali 2 czerwca. Kolejne trafią na konta 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dnia miesiąca. Ten harmonogram będzie obowiązywał do maja przyszłego roku. Jeśli płatność wypadnie na dzień wolny, urzędnicy pieniądze przeleją dzień wcześniej. Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że w pierwszym tygodniu czerwca ZUS przeleje prawie 600 mln zł.

Każdy rodzic ma stały termin płatności świadczenia. To znaczy, że jeśli ktoś dostał pieniądze 2 czerwca, to do maja przyszłego roku 2 dzień miesiąca będzie dla niego tym, w którym pieniądze znajdą się na koncie. Termin wypłaty 500 plus został przydzielony przez automat, losowo.  Każdy może go sobie sprawdzić, logując się na PUE ZUS, w zakładce „Świadczeniobiorca”. Dalej trzeba wybrać wnioski o świadczenie wychowawcze 500 plus. Informacja o dacie przelewu jest w szczegółach wniosku.

Tym, którzy jeszcze wniosku nie złożyli, przypominamy, że można to zrobić tylko elektronicznie. Przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Inna opcja, to przez portal Emp@tia lub przez swój bank. Pieniądze ZUS przelewa wyłącznie na rachunki bankowe.