Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina rodzicom o ważnej dacie. Warunkiem zachowania ciągłości wypłaty 500 plus jest złożenie wniosku do 30 kwietnia. Przyjmowane od lutego wnioski, po pozytywnej weryfikacji zapewniają wypłatę świadczenia od czerwca 2022 do 31 maja 2023 roku. Kto złoży wniosek o 500 plus po 30 kwietnia, musi się liczyć ze zwłoką w wypłacie, a w niektórych przypadkach nawet z przepadnięciem części pieniędzy.
Wniosek o 500 plus
Nowy okres wypłaty świadczeń zaczyna się 1 czerwca. Ci, co złożą wniosek do końca kwietnia, pieniądze za czerwiec dostaną w czerwcu. W przypadku wniosków złożonych od 1 maja ZUS na wypłatę pieniędzy ma 3 miesiące. Dokładnie wygląda to tak, że w przypadku wniosków złożonych w maju ZUS wypłaci 500 plus do końca lipca z wyrównaniem za czerwiec. W przypadku wniosków czerwcowych pieniądze wpłyną na konto do końca sierpnia. W tym wypadku również z wyrównaniem za czerwiec. Ale już przy wnioskach złożonych w lipcu, ZUS wypłaci pieniądze do końca września, z wyrównaniem od lipca. Czyli 500 zł za czerwiec przepadnie. W przypadku wniosków złożonych w sierpniu, ZUS wypłaci świadczenie do października, ale z wyrównaniem tylko od sierpnia.
„Zachęcam, aby rodzice, którzy chcą mieć pewność, że ciągłość wypłaty świadczeń będzie zachowana, złożyli wnioski drogą elektroniczną do 30 kwietnia” powiedziała PAP, Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Wnioski po zmianach
Przypominamy, że obowiązują nowe zasady składania wniosków. Można to zrobić tylko drogą elektroniczną przez portal PUE ZUS. Także przez portal Ministerstwa Rodziny Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną. ZUS, bo teraz to ta instytucja zajmuje się obsługą programu, prześle rodzicom i opiekunom pieniądze na wskazane we wniosku konto bankowe. MRiPS informuje, że w każdej placówce ZUS udostępnia komputery, na których można wypełnić wniosek. Kto będzie potrzebował pomocy, może skorzystać ze wsparcia pracowników Zakładu. Jak wcześniej informował ZUS, taka możliwość jest też w biurach KRUS i na Poczcie.
Świadczenie 500 plus przysługuje na każde dziecko, do jego 18 urodzin. Są jednak wyjątki. Rodzic lub opiekun nie dostaną pieniędzy, jeśli, na przykład, dziecko pozostaje w związku małżeńskim lub przebywa w instytucji, która nieodpłatnie go utrzymuje.