ZUS podaje datę wypłaty świadczenia postojowego dla prawie 90 tys. przedsiębiorców. Są powody do zadowolenia

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (179)
ZUS podaje datę wypłaty świadczenia postojowego dla prawie 90 tys. przedsiębiorców. Są powody do zadowolenia

ZUS ma dla przedsiębiorców dobrą informację – znana jest już data wypłaty świadczenia postojowego. Już w najbliższą środę, czyli 15 kwietnia, na konta prawie 90 tys. przedsiębiorców wpłynie świadczenie, o które wnioskowali. 

Kiedy wypłata świadczenia postojowego? ZUS potwierdza, że pierwsze świadczenia trafią na konta 15 kwietnia

Przedsiębiorcy, którzy są uprawnieni do otrzymania świadczenia postojowego i złożyli już odpowiedni wniosek, zastanawiali się jak długo będą czekać na pomoc – początkowo nieznana była data wypłaty świadczenia postojowego.  Niektórzy obawiali się, że rozpatrywanie wniosków może pochłonąć mnóstwo czasu. Na szczęście jednak pesymistyczne scenariusze tym razem się nie sprawdzą, bo ZUS poinformował dzisiaj, kiedy nastąpi wypłata świadczenia postojowego – przynajmniej jeśli chodzi o pierwszą pulę świadczeń. Jak się okazuje, nastąpi to już w środę 15 kwietnia.

Ponad pół miliona wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej

O tym jak wielkie jest zainteresowanie przedsiębiorców, jeśli chodzi o pomoc państwa w ramach tzw. tarczy antykryzysowej najlepiej świadczy fakt, że do 14 kwietnia do ZUS wpłynęło ponad 570 tys. wniosków. W miażdżącej większości przypadków (ponad 450 tys. wniosków) przedsiębiorcy wnioskowali o zwolnienie ze składek ZUS. Prawie 100 tys. wniosków (a dokładniej: 97 tys.) złożyli też samozatrudnieni, którzy chcieli uzyskać świadczenie postojowe. 9 tys. wniosków złożyły z kolei osoby na umowach cywilnoprawnych. Tym samym złożono łącznie ok. 106 tys. wniosków o świadczenie postojowe. Do 86,2 tys. osób pomoc dotrze już jutro – 15 kwietnia. Łącznie ZUS przeleje na konta uprawnionych 172 mln zł. Jak przekazuje prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, najwięcej pieniędzy trafi do przedsiębiorców w Warszawie, Krakowie i Gdańsku.

Prezes podkreśliła również, że tak szybkie przyznanie pomocy (należy pamiętać, że tarcza antykryzysowa weszła w życie na początku kwietnia) było możliwe dzięki uruchomieniu specjalnego systemu do automatycznej obsługi dokumentów. Prezes przypomina również, że jeżeli przedsiębiorcy zależy na szybkim rozpatrzeniu wniosku, najlepszym rozwiązaniem jest jego złożenie przez PUE ZUS. Nawet 80 proc. wniosków składanych tą drogą jest rozpatrywana automatycznie, co znacząco skraca czas oczekiwania przedsiębiorcy na pomoc.

Wydłużenie świadczenia postojowego do 3 miesięcy

Warto pamiętać, że nowelizacja tzw. tarczy antykryzysowej zakłada wydłużenie świadczenia postojowego – z jednego miesiąca do trzech miesięcy. Ubiegający się o wydłużenie otrzymywania świadczenia prawdopodobnie będą musieli jednak złożyć oświadczenie, że ich sytuacja materialna nie uległa poprawie. W tym momencie priorytetem jest jednak niewątpliwie wypłata świadczenia wszystkim samozatrudnionym i osobom na umowach cywilnoprawnych, które złożyły już wniosek do ZUS.