Kiedy wzrosną stopy procentowe? Eksperci podzieleni, niektórzy wskazują już na listopad

Finanse Dołącz do dyskusji (7)
Kiedy wzrosną stopy procentowe? Eksperci podzieleni, niektórzy wskazują już na listopad

Rada Polityki Pieniężnej nadal nie zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych. Eksperci nie mają wątpliwości, że to jednak nastąpi. Większość z nich jest przekonana, że już wkrótce. Kiedy wzrosną stopy procentowe?

Kiedy wzrosną stopy procentowe? Analitycy ING uważają, że już w listopadzie

Stopy procentowe pozostały na poziomie ustalonym pod koniec maja 2020 r. Nie było to szczególne zaskoczenie; mimo to analitycy przewidują, kiedy wzrosną stopy procentowe. Coraz więcej z nich uważa, że RPP podejmie taką decyzję na przestrzeni kolejnych kilkunastu miesięcy.

Na przykład analitycy ING są zdania, że może to nastąpić już w listopadzie 2021 r. RPP może zmieniać swoje podejście ws. stóp procentowych m.in. pod wpływem nowych odczytów CPI. NBP zrewidował bowiem swoje prognozy CPI o 1 p.p. w górę na ten rok i o pół p.p. na rok 2022. Analitycy ING prognozują też, że pod koniec 2022 r. wyniosą 1,25 proc.

Podwyżka stóp procentowych na początku 2022 r.? Tak twierdzą z kolei analitycy Banku Pekao

Nieco innego zdania są analitycy Banku Pekao, jednak oni również uważają, że zmiana może się dokonać na przestrzeni kolejnych kilku miesięcy. Oni jednak stawiają na pierwszy kwartał 2022 r. To scenariusz bazowy ekspertów. Podkreślają jednak, że nie wykluczają wcale wariantu, w którym podwyżka stóp procentowych nastąpi jeszcze na koniec 2021 r.

O tym, że RPP podwyższy stopy procentowe w 2022 r., przekonani są także ekonomiści PKO BP.

Bez podwyżek stóp procentowych do końca 2022 r.

Kiedy wzrosną stopy procentowe? O ile eksperci trzech banków są przekonani, że nastąpi to już wkrótce (jeszcze w 2021 lub w 2022 r.), o tyle zupełnie innego zdania są ekonomiści banku Credit Agricole. Jak podał główny ekonomista banku, Jakub Borowski, „RPP nie zmieni stóp procentowych do końca 2022 r.”. Pierwszej podwyżki oczekuje dopiero w pierwszym kwartale 2023 r. Stopa referencyjna miałaby wzrosnąć wtedy z 0,10 proc. do 0,25 proc.

Wyższe stopy procentowe to wyższe raty kredytów mieszkaniowych

Prognozy ekspertów dotyczące podniesienia stóp procentowych na przestrzeni najbliższych miesięcy z pewnością nie są dobrą informacją dla kredytobiorców. Wyższe stopy procentowe to przede wszystkim wyższe raty kredytów. W ostatnich miesiącach kredyty hipoteczne cieszyły się rekordowym zainteresowaniem. Kredytobiorcy muszą zatem liczyć się z tym, że już wkrótce będą płacić więcej.