Kobiety w Polsce nie chcą mieć dzieci, ponieważ mężczyźni nie wykonują obowiązków domowych

Państwo Rodzina Dołącz do dyskusji
Kobiety w Polsce nie chcą mieć dzieci, ponieważ mężczyźni nie wykonują obowiązków domowych

Katastrofalna sytuacja demograficzna w Polsce sprawia, że co jakiś czas słyszymy głosy ekspertów, którzy szukają powodów takiego stanu rzeczy. Możemy więc usłyszeć, że dzieci się nie rodzą, ponieważ nie ma mieszkań, gospodarstwa domowe nie mają wystarczająco dużo pieniędzy, w kraju nie ma odpowiedniej liczby żłobków i przedszkoli itd. Eksperci PIE nakreślili nam kolejny powód, dlaczego w Polsce nie ma dzieci – niedzielenie się obowiązkami po połowie w gospodarstwach domowych.

W Polsce nie ma dzieci, bo mężczyźni nie chcą sprzątać, zmywać i wykonywać innych obowiązków w domu

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Podział obowiązków domowych i jego konsekwencje dla dzietności” wynika, że to matki w 63 proc. wykonują więcej obowiązków domowych niż ojcowie.

Według danych PIE kobiety są niezadowolone z takiego stanu rzeczy – 69 proc. kobiet chciałoby, aby obowiązki domowe były dzielone bardziej po równo. Dla porównania, wśród mężczyzn tego typu pogląd wygłaszało 56 proc. ankietowanych. O tych danych wypowiadała się w raporcie Iga Rozbicka, starsza analityczka w zespole ekonomii behawioralnej Polskiego Instytutu Ekonomicznego:

Wyniki badań wskazują, że choć w ostatnich dekadach odnotowano wzrost zaangażowania mężczyzn w obowiązki domowe, to nierówności wciąż pozostają wyraźne. Choć nierówności między płciami utrzymują się również wśród osób bezdzietnych, to matki są znacznie bardziej obciążone obowiązkami domowymi i opiekuńczymi niż ojcowie oraz kobiety bezdzietne. Wykonywanie większości prac domowych i opiekuńczych wskazuje aż 63 proc. kobiet i tylko 10 proc. mężczyzn. Jedynie 9 proc. kobiet twierdzi, że ich partnerzy przejmują większość tych obowiązków.

Nierówny podział obowiązków według ekspertów PIE ma wpływ na decyzję o założeniu rodziny przez Polaków. Zadowolenie z równego podziału prac domowych ma być jednym z kluczowych elementów, wpływających na chęć posiadania dziecka w rodzinie. Według Agnieszki Wincewicz-Price, kierownik zespołu ekonomii behawioralnej w PIE, osoby zdecydowanie zadowolone z podziału obowiązków są o ok. 16 pkt proc. bardziej skłonne do dalszego powiększenia rodziny.

Czy brak równego podziału obowiązków domowych ma tak duży wpływ na dzietność?

Przypomnijmy, że dzietność w Polsce już jakiś czas temu spadła poniżej 20 tys. miesięcznie. Z danych Banku Światowego wynika, że obecnie wynosi w Polsce 1,26 dziecka na kobietę. Czy głównym powodem tak katastrofalnych danych demograficznych jest tylko nierówny podział obowiązków domowych? Raczej większą rolę grają tutaj nieodwracalne zmiany społeczno-cywilizacyjne, które wpływają na brak chęci posiadania dzieci także przez osoby, które mogłyby je mieć.

Porównywanie tej sytuacji do czasów PRL-u, również jest kontrproduktywne, gdyż wtedy nie mieliśmy do czynienia nie tylko z mediami społecznościowymi, ale także z tak dużymi możliwościami zawodowymi nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn. Swoje trzy grosze w przypadku braku posiadania dzieci przez kobiety dorzuca także pejoratywne postrzeganie rodzin wielodzietnych w społeczeństwie i coraz większy brak możliwości znalezienia partnera i partnerki przez mężczyzn i kobiety w Polsce.

Nie bez znaczenia jest tutaj także rosnący rozdźwięk pomiędzy oczekiwaniami mężczyzn i kobiet co do tego, jak powinna wyglądać relacja damsko-męska. Wszystko to powoduje, że nie tylko nie mamy dzieci w Polsce, ale coraz więcej mężczyzn i kobiet jest całkowicie samotnych i nie może nawiązać żadnej relacji z płcią przeciwną.