Kompostowanie ciał zmarłych. Brzmi jak science fiction, ale w przyszłym roku będzie legalne w USA

Społeczeństwo Środowisko Dołącz do dyskusji (224)
Kompostowanie ciał zmarłych. Brzmi jak science fiction, ale w przyszłym roku będzie legalne w USA

Zwolennicy tej idei twierdzą, że kompostowanie ciał zmarłych to nowoczesna forma pochówku, skierowana do ludzi, dla których troska o ochronę środowiska była istotna w życiu i chcieliby także pomyśleć o nim po odejściu z ziemskiego padołu. Choć ta metoda wydaje się bardzo kontrowersyjna, to w przyszłym roku będzie dopuszczona prawnie w USA.

Czym jest kompostowanie ciał zmarłych?

Zastanawiacie się jaki to ma sens? Zdaniem propagatorów tej ekologicznej metody, kompostowanie ciał zmarłych to przede wszystkich ekologiczna forma pochówku, skierowana do ludzi, którym troska o środowisko naturalne towarzyszyła za życia. Okazuje się, że także po śmierci mogą służyć naszej planecie. Firma Recompose, która jako pierwsza na świecie zajmie się kompostowaniem ludzkich ciał, twierdzi że w tym procesie ludzkie ciało przemienia się w ok. 0,76 metra sześciennego żyznej gleby. Po 4-7 tygodniach można w niej posadzić rośliny.

Tradycyjny pochówek i kremacja są nieekologiczne

Propagatorzy kompostowania ciał zmarłych ludzi, sięgnęli po twarde dane. Okazuje się, że złożenie ciała w trumnie lub po kremacji nie tylko zabiera cenną ziemię, którą można przeznaczyć pod uprawy. Jest również źródłem poważnego zanieczyszczenia środowiska naturalnego. W ciągu roku tradycyjne formy pochówku pochłaniają 90 tysięcy ton stali i 1,6 miliona ton betonu. Dodatkowo do atmosfery emitowane jest 246 tysięcy ton dwutlenku węgla.

W procesie kremacji zużywa się paliwa kopalne, a to wzmaga emisję dwutlenku węgla i rtęci do atmosfery. Przy konwencjonalnym pochówku jest podobnie, bo cały proces również jest obarczony węglowym śladem np. przez zużycie energii elektrycznej, transport trumien, wykładzin grobowych oraz sam fakt utrzymania cmentarzy. Tymczasem rekompozycja zużywa zaledwie jedną ósmą energii kremacji” – to słowa Katriny Spade, założycielki firmy Recompose, mającej oferować kompostowanie ciał zmarłych ludzi.

USA pierwszym krajem dopuszczającym nową formę pochówku

Amerykanie to bardzo praktycznie nastawiony do życia naród. Zamiast się gorszyć, szukają rozwiązań, które trafią do odbiorcy. Okazało się, że kompostowanie ludzkich ciał budzi zainteresowanie. Mamy dwie tradycyjne formy pochówku – złożenia ciała w grobie i kremację. Skoro pojawia się trzecia metoda, to czemu nie? Firma Recompose jest pionierem w tej dziedzinie. Chociaż jej pomysł może wydawać się makabryczny, znalazł poparcie władz. Na razie jednego stanu w USA, ale to może być dopiero początek.

Kompostowanie ludzkich ciał od maja 2020 roku w stanie Waszyngton

Ustawa dotycząca kompostowania ciał zmarłych obecnie czeka już tylko na podpis gubernatora stanu Waszyngton. Jest on otwarty na nowe projekty ekologiczne, dlatego nic dziwnego, że to właśnie tam władze przychyliły się do pomysłu. Nowe prawo powinno wejść w życie z dniem 1 maja 2020 roku.

Stan Waszyngton będzie pierwszym miejscem na świecie, gdzie dopuszczalna będzie taka metoda pochówku. Pojawią się też specjalne domy pogrzebowe. Połączą one tradycyjne pożegnanie zmarłej osoby przez najbliższych ze złożeniem jej ciała (jakkolwiek to brzmi) w kompostowniku.