To może być koniec niższej, 8,5 proc. stawki ryczałtu dla branży IT. Fiskus odwrócił się od informatyków

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
To może być koniec niższej, 8,5 proc. stawki ryczałtu dla branży IT. Fiskus odwrócił się od informatyków

Już jakiś czas temu informowaliśmy na łamach Bezprawnika, że fiskus zaczyna w niektórych sytuacjach kwestionować możliwość zastosowania niższej stawki ryczałtu przez osoby, które prowadzą działalność w branży IT. Wiele wskazuje na to, że to był dopiero początek. Niektórzy eksperci uważają, że w związku z tym najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie wyższej stawki. Czy to oznacza koniec 8,5 proc. ryczałtu dla informatyków?

Koniec 8,5 proc. stawki ryczałtu dla informatyków?

Osoby, które prowadzą działalność w branży IT i jako formę opodatkowania wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, mogą rozliczać się stawką 8,5 proc. lub 12 proc. Wyższą stawkę muszą płacić przedsiębiorcy, którzy oferują usługi doradztwa w oprogramowaniu czy tworzenie lub modyfikację oprogramowania. Tym samym mogłoby się wydawać, że jeśli działalność nie jest ściśle związana z oprogramowaniem, informatyk może płacić niższą stawkę ryczałtu. Okazuje się, że fiskus coraz częściej twierdzi, że zakres usług wykonywanych przez specjalistów z branży IT ma jednak związek z oprogramowaniem – nawet jeśli sam przedsiębiorca uważa, że jest inaczej. Świadczy o tym chociażby interpretacja indywidualna wydana na wniosek informatyka, który świadczy usługi modelowania procesów biznesowych, tworzenia dokumentacji analityczno-projektowej czy struktur serwisów sieciowych.

Teraz wszystko wskazuje na to, że zdaniem fiskusa usługą dotyczącą oprogramowania jest również pomoc techniczna w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego. Jak wskazuje prawo.pl, w interpretacji z dnia 20 kwietnia dyrektor KIS stwierdził, że przedsiębiorca, który przeprowadza testy oprogramowania i wykonuje analizy systemów komputerowych klientów nie ma prawa do stosowania niższej stawki ryczałtu. Nie pomógł fakt, że przedsiębiorca uzyskał wcześniej opinię z Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi z której wynikało, że świadczone przez niego usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.02.30.0, czyli właśnie usług pomocy technicznej. Dyrektor KIS uważał jednak, że czynności sklasyfikowane pod tym symbolem w rzeczywistości są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania – ze względu na fakt, że przedsiębiorca doradza firmom, jak konfigurować rozwiązania informatyczne dostarczane przez inne firmy.

12 proc. stawka ryczałtu bezpieczniejszym rozwiązaniem

Czy to oznacza, że zbliża się koniec 8,5 proc. ryczałtu dla informatyków? Niewykluczone, że kolejne interpretacje będą coraz częściej wskazywać na konieczność stosowania wyższej stawki ryczałtu. To z kolei może oznaczać, że dla osób prowadzących działalność w branży IT najbezpieczniejszym rozwiązaniem może faktycznie być wybór 12 proc. stawki już na start prowadzenia działalności. Innym rozwiązaniem jest oczywiście zwrócenie się o wydanie indywidualnej interpretacji – i można się spodziewać, że fiskus już wkrótce zostanie dosłownie zasypany takimi wnioskami. Nie zmienia to jednak faktu, że na ten moment prawdopodobne wydaje się znaczące ograniczenie kręgu przedsiębiorców z branży IT, którzy będą mogli stosować niższą stawkę ryczałtu.