Kontrolerzy ZUS idą na rekord. 2019 rok jeszcze się nie skończył, a już pobito rekord odzyskanych pieniędzy w wyniku kontroli fałszywych zwolnień lekarskich. Kontrole ZUS 2019 pozwoliły na wykrycie nieprawidłowości w ponad 30 tysiącach przypadków.
Lewe zwolnienie lekarskie już dawno przestało być powodem do chwalenia się. Regularnie dowiadujemy się o wzmożonych kontrolach, które przeprowadza Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich celem jest oczywiście ukrócenie tych nagannych praktyk i ochrona kasy zakładu. Dzięki temu ZUS ma pieniądze na wypłatę należnych świadczeń ubezpieczonym, którzy faktycznie tego potrzebują. W końcu taki jest cały sens istnienia naszego systemu ubezpieczeń społecznych. Każdego roku kontrolerzy odnoszą na tym polu coraz większe sukcesy. ZUS kontroluje zasiłki macierzyńskie, ale również zwolnienia lekarskie.
Kontrole ZUS 2019
Do końca 2019 roku pozostały jeszcze dwa miesiące, a ZUS już pobił rekord odzyskanych pieniędzy. Fakt powołuje się na dane zakładu, z których wynika, że od stycznia do końca września tego roku przeprowadziła już 468 tysięcy kontroli. Efektem tego było wstrzymanie ponad 30 tysięcy zasiłków. Dzięki temu kasa ZUS zaoszczędziła 155,9 mln złotych. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku to więcej o 10 milionów złotych. W pierwszych trzech kwartałach 2018 roku kontrolerzy ZUS przeprowadzili 358,6 tysięcy kontroli. Wstrzymano wtedy wypłaty 23,4 tysięcy zasiłków na łączną kwotę 146,5 milionów złotych.
Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że okres jesienny to czas przeprowadzania wzmożonych kontroli. To czas, w którym bardzo łatwo o chorobę. Idąc na zwolnienie lekarskie, trzeba pamiętać o tym, aby podać lekarzowi swój aktualny adres zamieszkania. To właśnie pod tym adresem kontrolerzy przeprowadzają kontrolę. Jeżeli chorego nie zastanie się w mieszkaniu w trakcie kontroli, to może być początek kłopotów. Oczywiście nie oznacza to, że będąc na zwolnieniu, nie można wyjechać do rodziny, która będzie się nami opiekowała podczas choroby. Trzeba jednak ten fakt zgłosić pracodawcy oraz w ZUS. Pracownik ma na to 3 dni.
Ubezpieczony jest zobowiązany poinformować płatnika składek oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zmianie adresu pobytu, o którym mowa w ust. 5c, w trakcie niezdolności do pracy, nie później niż w ciągu 3 dni od wystąpienia tej okoliczności.