Szczęść Boże, PIN i zielony. Kościół otwiera się na transakcje bezgotówkowe obok tradycyjnej tacy

Gorące tematy Finanse Społeczeństwo Technologie Dołącz do dyskusji (321)
Szczęść Boże, PIN i zielony. Kościół otwiera się na transakcje bezgotówkowe obok tradycyjnej tacy

Coraz więcej parafii decyduje się na transakcje bezgotówkowe. Księża dochodzą do wniosku, że idzie nowe i trzeba wyjść naprzeciw oczekiwaniom parafian, coraz częściej korzystających z elektronicznych form płatności. Episkopat Polski zauważył ten trend i rozpatruje wprowadzenie nowego standardu.

Sprawa jest poważnie rozpatrywana przez Kościół. W piątek w siedzibie sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja „Transakcje bezgotówkowe w Kościele – czy to możliwe?”. Wziął w niej udział minister finansów Tadeusz Kościński. Takie elementy jak transakcje bezgotówkowe, mają pokazać, że Kościół stać na nowoczesność.

Kościół w Polsce nie boi się nowoczesnych rozwiązań

Cytowany poniżej ekonom Konferencji Episkopatu Polski ks. Janusz Majda podkreśla, że Kościół w Polsce (jako instytucja) nie boi się przemian i nowoczesnych rozwiązań.

Ogólnoświatowy trend odejścia od tradycyjnego pieniądza na rzecz transakcji bezgotówkowych z biegiem czasu znajdzie swoje miejsce i zastosowanie także w funkcjonowaniu Kościoła – uważa ekonom Konferencji Episkopatu Polski ks. Janusz Majda.

Wiele parafii samodzielnie zdecydowało się na pójście w nowoczesność, wprowadzając transakcje bezgotówkowe już kilka lat temu. Proboszczowie mówią, że jest to wynik obserwacji parafian, którzy w większości nie korzystają z gotówki. Młodsze pokolenia preferują płatności elektroniczne. Dlatego też w wielu parafiach pojawia się możliwość wniesienia bezgotówkowej opłaty za chrzest, ślub i inne posługi duszpasterskie. Terminal nie krąży po kościele w czasie zbierania na tacę. Rozpraszałby wiernych, ale jest zazwyczaj dostępny w kancelariach kościelnych. Można przyjść i skorzystać z tej opcji wniesienia ofiary. Duchowni zastanawiają się też nad wprowadzeniem płatności kartą podczas wizyt „po kolędzie”. Ich zdaniem zdecydowanie ułatwi to wniesienie opłaty i poprawi bezpieczeństwo księży. Podobno zdarzały się napady rabunkowe.

Program Polska Bezgotówkowa sprawił, że duchowni życzliwie spojrzeli na transakcje bezgotówkowe

Jak się okazuje, wielu proboszczów umożliwiło transakcje bezgotówkowe, gdyż zachęcił ich program fundacji Polska Bezgotówkowa. Co ciekawe, na nowoczesne rozwiązanie decydują się duchowni z miast różnej wielkości. Jak widać nie ma w tym wypadku podziału na postępowe duże miasta oraz zacofane miasteczka i wsie.

Zdecydowaliśmy się na korzystanie z terminala do transakcji bezgotówkowych, bo bardzo często wierni pytali nas, czy istnieje możliwość złożenia ofiary albo zamówienia intencji mszy św. za pomocą karty, bo nie mają gotówki, a chcieliby to zrobić. Coraz mniej ludzi nosi ze sobą banknoty, a terminal daje szansę, by złożyć ofiarę bez konieczności poszukiwania bankomatu w okolicy – powiedział dominikanin ojciec Dawid Kołodziejczyk, ekonom klasztoru św. Jacka w Warszawie.

Kościół na całym świecie gotowy na elektroniczne datki

W jednym ze swoich komunikatów KAI informuje, że w katedrze w Turynie we Włoszech terminale zostały zainstalowane w okresie wakacyjnym, by w szczycie turystycznym przetestować ich działanie. Kościół Anglii wprowadził terminale do 16 tys. parafii – można tam płacić kartą i smartfonem.