Banki bezprawnie wykorzystują swoją przewagę. O czym pamiętać w przypadku kradzieży pieniędzy z konta?

Finanse Prawo Dołącz do dyskusji (265)
Banki bezprawnie wykorzystują swoją przewagę. O czym pamiętać w przypadku kradzieży pieniędzy z konta?

Zrobiłeś przelew na błędny numer konta albo, co gorsze padłeś ofiarą oszustwa internetowego i ukradli ci pieniądze z konta? Co zrobić w przypadku nieautoryzowanej transakcji, w wyniku której zniknęły pieniądze z twojego rachunku? Kradzież pieniędzy przez internet — jak zareagować?

Reklamacja w banku w przypadku oszustwa

Nieautoryzowana transakcja, która pojawia się na naszym koncie, powinna być niezwłocznie zgłoszona do banku. Niezależnie od tego czy jest ona wynikiem oszustwa, błędnie wprowadzonego numeru konta bankowego, czy włamania na nasze konto. O każdym tego typu przypadku należy poinformować bank. Najprostszym i najszybszym sposobem jest połączenie się z infolinią banku, większość instytucji ma specjalną procedurę dotyczącą tego typu incydentów. Dobra informacja związana z sytuacją jest taka, że bank powinien nam zwrócić ukradzione środki, do tego powinno odbyć się to w ciągu jednego dnia. Tak stanowią przepisy. Oczywiście praktyka banków bywa zupełnie inna.

Kradzież pieniędzy z konta za pomocą przelewu jest tzw. nieautoryzowaną transakcją płatniczą. Taką transakcją będzie każda operacja zlecona przez osobę do tego nieuprawnioną, na którą nie wyraził zgody posiadacz rachunku. Za tego typu operacje banki odpowiadają w pełni. Oznacza to, że bank musi nam te pieniądze zwrócić. Zwrot ma nastąpić „niezwłocznie, nie później jednak niż do końca dnia roboczego następującego po dniu stwierdzenia wystąpienia nieautoryzowanej transakcji”. Wskazuje na to art. 46 Ustawy o usługach płatniczych.

Kradzież pieniędzy przez internet

Zgłaszając do banku kradzież pieniędzy z konta, czyli formalnie reklamację, możemy spotkać się jednak z odmową jej uznania. Wiele banków powołuje się na nasze niedbalstwo lub błąd. Problem wynika z braku jednoznacznej definicji rażącego niedbalstwa, czyli pojęcia, którym posługuje się ustawa. Wypełnienie tej przesłanki jest jedyną możliwością przerzucenia odpowiedzialności z banku na klienta.

Co do zasady jest niewiele sytuacji, które w świetle definicji stosowanej przez sądy, mogą mieścić się w pojęciu rażącego niedbalstwa. Owszem wiele z zachowań klientów jest niedbalstwem, nie jest ono jednak rażące. Jak pokazują uzasadnienia wyroków nawet robienie zakupów w niesprawdzonych sklepach internetowych, nabranie się na phishing czy brak zabezpieczającego oprogramowania nie jest niedbalstwem w stopniu rażącym. Warto o tym pamiętać i nie dać się po prostu zbyć pracownikowi banku. Jeżeli więc pierwszą otrzymaną od banku decyzją będzie odmowa, warto składać reklamację, przytaczając powyższe argumenty.

Gdzie zgłosić kradzież pieniędzy z konta?

Kradzież pieniędzy z konta bankowego oznacza, że doszło do takiego samego przestępstwa, jak w przypadku innych rodzajów kradzieży. Niby wydaje się to oczywiste, a jedna wciąż wiele osób zapomina, że obok zgłoszenia reklamacji do banku, kradzież należy zgłosić również na policji. Nie warto się podawać i zniechęcać nawet jeżeli policjant z góry poinformuje nas, że sprawa jest niewarta zachodu. Przyjęcie zgłoszenia, a później prowadzenie działań operacyjnych jest ich obowiązkiem. Nie przejmujmy się więc argumentami o zaniżaniu statystyk i trudnej sytuacji.